İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alevi Bektaşi ismiyle ırkçı dernek kurdular

Erzincanlı ülkücü bir gencin kurduğu “Milliyetçi Alevi Bektaşi Kültür Dernekleri” daha kurulma aşamasındayken Alevi yurttaşların sert tepkisini çekti. Yurttaşlar, Alevi Yol’unun ırkçılıkla bağdaşmadığını hatırlatarak, derneğin asimilasyon faaliyetleri için kurulduğuna işaret ettiler.

Alevi-Bektaşi adıyla kurulan sözde “Alevi” derneklerine bir yenisi daha ekleniyor. Özellikle Şiacıların Alevi adı altında kurdukları dernekler Alevi toplumunun tepkisini çekerken şimdi de “Milliyetçi Alevi Bektaşi Kültür Dernekleri” adıyla bir dernek kuruluyor.

CEMEVLERİ VATANIN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜNÜN SİMGESİYMİŞ!

Alevi Bektaşi adını kullanan “Milliyetçi Alevi Bektaşi Kültür Dernekleri”nin kurucusu Fırat Kürşad Akten yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

“Osmanlı döneminden bu yana milletimiz büyük bir ayrışmaya girmiştir. Özellikle Şah İsmail ve Yavuz Selim arasındaki savaşla zirveye taşınan Alevi Sünni ayrışması, ne hazindir ki 21. yüzyılda da halen devam etmektedir.
2020 yılına geldiğimizde Alevi hareketleri maalesef ki ‘Sol Fraksiyonlar’ ile anılmakta özellikle de belli bir kesim sanki Alevilerin tamamı solcu veya Komünistmiş gibi bir algı oluşturmaktadır.
Cemevleri, vatanın bölünmez bütünlüğünün yegane simgesidir. Milliyetçi Alevi Bektaşi Kültür Dernekleri’nin en büyük kuruluş amacı da Türk Devleti’ni tanımayan, Şehit kanları ile bezenmiş al bayrağımızı gönderden indirmek isteyen, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne göz dikmiş gafilleri Alevi hareketlerinin içinden def etmektir.”

IRKÇI DERNEK DAHA KURULMADAN SERT TEPKİYLE KARŞILAŞTI

Aileden ülkücü-MHP kültürüyle yetişmiş Erzincanlı Alevi olduğu iddia edilen Fırat Kürşad Akten adlı şahsın kuracağı dernek daha kurulmadan, sosyal medyada Alevi yurttaşların tepkisi çığ gibi yükseldi.

İnsanların milliyetçi duygularının istismar edildiği bugünlerde Alevi-Bektaşi adıyla açılan bu derneğin asimilasyona hizmet edeceği dile getiriliyor.

Aleviliğin ırkçılıkla, milliyetçilikle bağdaşmayacağını hatırlatan Alevi yurttaşlar, sözkonusu derneğin kurucularının Alevilikle alakalarının olmadığını çünkü Aleviliğin 72 millete bir nazarda baktığını kaydettiler.

Bu kişilerin devletin, iktidarın Alevileri olduğunu ifade eden yurttaşlar, derneğin kurucusu MHP’li gence Alevi Yolu’nu öğrenmesi ve Yol’a gelmesi için çağrı da yaptılar.

Alevi adıyla kurulan ırkçı derneğe tepki gösteren Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat, şunları kaydetti:

 “Alevilik kendine özgün erkânlarıyla, ‘cem, semah, müsahiplik , bağlama, hakka yürüme erkanı, deyiş, mersiyesiyle’ kendine özgü bir inançtır. Talip, Pir, Mürşit birlemesiyle, zakir, ozan, aşık üçlemesiyle halkla hizmet, Hakka hizmet düsturuyla, insanı merkeze koyan, 72 milleti aynı nazarda gören, doğaya ve doğada yaşayan tüm canlılara saygı duyan, değer veren, tanrı-doğa-insan kutsal üçlemesi, varlığın birliğine Enel Hak diyen, yola ikarar verenlerin yoludur.

Aleviler ne bir islam toplumudur, ne de bir milliyetçi toplumudur. Aleviler inançları, öğretileri doğrultusunda yaşama hep sol’dan bakarlar.

Aşağıda paylaştığım iki resim de bize ait değildir, asla olamaz. Türk-İslam sentezinin ortaya çıkardığı ucubelerdir. Ne islamcılar, ne de milliyetçiler toplumumuzu ve kurumlarımızı teslim alamayacak ve bölemeyecektir. Toplumumuz bu oyunu görüyor ve bu oyunu her zaman olduğu gibi yine bozacaktır.

Tarihin çöp tenekesinde Hınzır paşalar, işbirlikçiler, ihanetciler nasıl yerini aldılarsa, bugün de aynı tarih yaşanacaktır. Ya Bozatlı Hızır, sen bize yardımcı ol. Yüzbin kere lanet olsun yezide, Yezit’e biat edenlere.”

Mission News Theme by Compete Themes.