İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TİP Genel Başkanı Erkan Baş: Türkiye’de adalet, ‘iktidarın sopasına’ dönmüş

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, gazeteci Çağlar Cilara’nın Youtube kanalında TBMM’de günlerce görüşülen ve Meclis’ten geçen AKP’nin infaz yasasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Programda Cilara’nın sorularını yanıtlayan TİP Genel Başkanı infaz yasasının halktan kaçırılarak çıkartıldığına vurgu yaptı ve “İktidar yaptığı şeylere güvenseydi ‘Görüşmeleri gerekirse uzatalım, cuma, cumartesi ve pazar günü de çalışalım ama bunlar televizyondan canlı yayınlansın.’ deme cesaretini gösterirdi. Böyle bir şey olmamasını düşünmek gerekir. ‘Niye Meclis televizyonu yayınlamadı?’ sorusunu sormak lazım. Demek ki kaçırdıkları bir şey var” dedi.

‘KİMLERİN ÇIKACAĞINI YAŞADIKÇA GÖRECEĞİZ’

AKP’nin infaz paketiyle cezaevlerinden kimlerin çıkarılacağına ilişkin iktidarın net bir bilgi vermediğini ifade eden Baş, “Yaptıkları kanun teklifini üst düzey hukukçular bile incelediğinde, elde tutulur bir biçimde yorumlayamıyorlar. Diyorlar ki; ‘Yasa terör suçlarını kapsamıyor.’ Biz buna neden karşı çıkıyoruz, çünkü bu iktidar döneminde herkes ‘terör suçlusu’ ilan edildi. İktidara teslim olmayan, düşünen, konuşan, yazan, gazetecisi, siyasetçisi…

Diyorlar ki; taciz, tecavüz, kadına yönelik şiddet uygulayanlar dışarıda bırakılıyor. Şunu açık söyleyeyim kendilerinin ‘terörist’ dediklerine dönük olarak, bırakın herhangi bir infaz indirimini mevcut şartları zorlaştıran birtakım maddeler de eklediler” şeklinde konuştu.

Cezaevlerinin doluluk oranının çok fazla olduğunu söyleyen Erkan Baş, “Korona salgını nedeniyle cezaevlerinde rahatlamaya gitmek kaçınılmazdı. 300 bin insan cezaevleri kapasitesinin çok üstünde orada her an her şey yaşayabilir. Bu insanların canı devlete emanettir. Bu yüzden rahatlamaya gitmek lazımdı ama bunu adilane bir şekilde yapmak gerekiyordu. Kimler çıkacak, kaç kişi çıkacak yaşadıkça göreceğiz” dedi.

‘TÜRKİYE’DE ADALET, İKTİDARIN SOPASINA DÖNMÜŞ’

AKP’nin iktidara geldiğinden bu yana cezaevlerindeki kişi sayısının 6 kat arttığına dikkat çeken Baş, bunu iki nedene bağladı ve şunları söyledi:

“Birincisi dediğim gibi iktidarın kendine teslim olmayan herkesi ‘terörist’ damgası yapıştırması ve bir yolunu bulup bu insanları cezaevine atması. Adalet Türkiye’de iktidar partisinin sopasına dönmüş durumda. Bütün muhalifleri cezaevine attı.

Ama ikinci bir şey daha var; insanlar neden suç işliyorlar? Bunu sadece o suçu işleyenin kabahati, eksiği ya da onun sorunu olarak görmemek lazım. Suç aynı zamanda toplumsal bir mesele. Dolayısıyla siz bir ülkede adaleti sağlayamadığınız zaman, açlığı, yoksulluğu, sefaleti ortadan kaldırmadığınız zaman insanları suça da sürüklüyorsunuz.

Ya da kadına yönelik şiddet bu iktidar döneminde niye arttı? Siz kadını bu kadar baskılarsanız, böyle gerici bir toplumsal yapıyı egemen hale getirirseniz, iktidarın en yetkin isimleri ‘Kadınla erkek eşit değildir’ derse, kadın düşmanı politikalar uygulanırsa memlekette kadına yönelik şiddet de artar.

Dolayısıyla vatandaşın ‘kader mahkumu’ dediği insanların topluma kazandırılmasına ilişkin de bir itirazımız yok. Fakat bu insanların cezaevinden çıktığı zaman yeniden suç işlemeyecekleri koşulların yaratılması lazım. Bugünkü tabloda üzülerek söylüyorum; cezaevinden çıkan insanların önemli bir bölümü kısa süre sonra aynı suçları işleyip tekrar cezaevine gidecekler. Bu insanları topluma kazandırmayı amaçlayan bir girişim yok.”

Röportajın tamamını izlemek için tıklayınız

Mission News Theme by Compete Themes.