İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya koronavirüs kıskacında | Hayatını kaybedenlerin sayısı 80 bini geçti…

İşte dünyanın dört bir yanına yayılan yeni tip koronavirüs salgınında yaşanan son gelişmeler…

 

Çin’in Vuhan kentine ortaya çıkıp dünyanın dört bir yanına yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında her geçen gün vaka ve ölü sayısı artıyor.

Dünya genelinde hızla yayılan salgın Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Sağlık Bakanı Fahretti Koca dün yaptığı açıklamada Türkiye’de toplam vaka sayısının 34 bin 109’a, hayatını kaybeden yurttaşların sayısının ise 725’e yükseldiğini duyurmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) pandemi ilan ettiği salgında dünya genelinde virüs tespit edilen kişi sayısı 1 milyon 433 bin 025’i bulurken, 82 bin 136 kişi hayatını kaybetti, 302 bin 367 kişi ise iyileşti.

Salgının merkezi haline gelen ABD’de ise vaka sayısı 400 bini aşarken ölü sayısı da 12 bin 857’ye yükseldi.

İşte dünyada son durum:

EKVADOR’DA 1 HAFTADA EV VE HASTANELERDEN 500 CESET TOPLANDI

Ekvador basınında çıkan habere göre, ülkede 12 Mart’ta ilan edilen karantina nedeniyle evlerden ölüler alınmadığı ve defin hizmeti verilmediği için kriz yaşanan Guayaquil’de, ordunun da yardımıyla kurulan Ortak Görev Gücünün Lideri Jorge Wated, geçen hafta evlerden ve hastanelerden 500 cesedin toplandığını, 450’den fazla da defin işlemi yapıldığını söyledi.

Daha önce hastanede ölenlerin yetkililer tarafından gömüldüğünü hatırlatan Wated, şimdi ise ölen yakınını 24 saat içinde hastaneden alan kişilerin, defin işlemlerini kendilerinin yaptığını belirtti.

Sputnik’in haberine göre, Wated daha önce yerel basına yaptığı açıklamada, 23 Mart’tan bu yana, Guayaquil’de yaklaşık 1300 cesedin toplandığını, bunlardan kaçının Covid-19 nedeniyle öldüğünün bilinmediğini belirtmişti.

ABD, İRAN’IN IMF’DEN SALGIN İÇİN TALEP ETTİĞİ KREDİYİ BLOKE EDECEK

ABD, İran’ın koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) talep ettiği 5 milyar dolarlık acil krediyi engellemeyi planlıyor. DW Türkçe’de yer alan habere göre ABD yönetimi, İran hükümetinin banka hesaplarında hâlâ milyarlarca dolar bulunduğunu ileri sürüyor.

ABD, IMF fonlarından İran’a aktarım yapıldığı takdirde bu paraların salgını durdurmak yerine “Ortadoğu’daki militan gruplara” yönlendirileceğini iddia ediyor.

ABD’li üst düzey bir yetkili de “İranlı yöneticilerin insani yardım için tahsis edilen fonları kendi ceplerine ve terörist temsilcilerine aktarma konusunda uzun bir geçmişi var” diye belirtiyor.

‘ACİL DURUM’ İLAN EDİLEN JAPONYA’DA ÖLÜ SAYISI 109’A YÜKSELDİ

Koronavirüs salgını nedeniyle dün ‘acil durum’ ilan edilen Japonya’da bir kişi daha virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Böylece, ülkedeki toplam can kaybı sayısı 109’a yükseldi.

Ülke genelindeki toplam vaka sayısı da 5 bin 202’ye ulaştı.

Bin 195 vaka ile Tokyo salgından en fazla etkilenen bölge olurken, Tokyo’yu 481 vaka sayısı ile Osaka izliyor.

İSRAİL’DE ÖLENLERİN SAYISI 71’E YÜKSELDİ

İsrail’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 71’e, vaka sayısı ise 9 bin 404’e yükseldi. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Covid-19 teşhisi konulan altı hastanın daha yaşamını yitirdiği ve 156 kişide daha Covid-19 tespit edildiği belirtildi.

BORIS JOHNSON’IN SAĞLIK DURUMU

Koronavirüs teşhisiyle yoğun bakıma kaldırılan İngiltere Başbakanı Borish Johnson’ın durumunun stabil olduğu aktarıldı. Başbakanlık sözcüsünün yaptığı açıklamada, Johnson’ın neşesinin yerinde olduğu ifade edildi.

VUHAN’DA 76 GÜNLÜK KARANTİNA KALDIRILDI

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının ortaya çıktığı Çin’in Hubey eyaletindeki Vuhan kentinde 76 gündür devam eden karantina kaldırıldı.

Yetkililer, 11 milyon nüfuslu Vuhan’da yaşayanların kentten izin almadan çıkabileceklerini açıkladı.

Kısıtlamaların tamamen kaldırılmadığını ifade eden yetkililer, okulların henüz açılmayacağını, bununla ilgili kararın daha sonra verileceğini belirtti.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, ülkedeki Covid-19 vakalarının sayılmaya başlandığı ocak ayından bu yana bugün ilk defa hiçbir ölümün yaşanmadığı bildirilmişti.

Komisyon ayrıca 32 yeni Covid-19 vakasıyla toplam sayının 81 bin 740’a yükseldiğini, 89 kişinin daha tedavi edildiğini açıklamıştı.

Covid-19’un yayıldığı ülke olan Çin’de salgın büyük oranda kontrol altına alınmıştı.

ALMANYA’DA SON 24 SAATTE 254 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Reuters’a göre Almanya’da son 24 saatte 4 bin 3 yeni vaka ile toplam vaka sayısı 103 bin 228’e, yaşamını yitirenlerin sayısı ise 254 artarak bin 861 oldu.

AVUSTRALYA’DA 4 KİŞİ DAHA YAŞAMINI YİTİRDİ

Avustralya’da son 24 saatte 4 kişinin daha yeni tip koronavirüsten hayatını kaybetmesiyle can kaybı 50’ye yükseldi.

Güney Avustralya ve Victoria Eyaletleri Sağlık Bakanlıklarından yapılan açıklamalara göre, Kovid-19 nedeniyle çeşitli hastanelerde tedavi altında bulunan 4 kişi daha yaşamını yitirdi.

Son 24 saatte yaşanan can kayıplarıyla Avustralya genelinde koronavirüsten ölenlerin sayısı 50’ye çıktı. 310 binden fazla kişiye yapılan testler sonucunda Kovid-19’a yakalananların sayısı ise 5 bin 988’e ulaştı. Virüs nedeniyle hastalanan 2 bin 547 kişi de iyileşti.

BREZİLYA’DA 112 KİŞİ DAHA YAŞAMINI YİTİRDİ

Latin Amerika ülkeleri içinde salgından en çok etkilenen Brezilya’da, yeni tip koronavirüs nedeniyle can kaybı 686’ya yükseldi.

Ülkede salgının en çok görüldüğü Rio de Janeiro ve Sao Paulo eyaletlerinde 18 Mart’ta ilan edilen acil durumun ise 22 Nisan’a kadar uzatıldığı belirtildi.

Mission News Theme by Compete Themes.