İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Emek en yüce değerdir

EMEK EN YÜCE DEĞERDİR

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü nedir?

“8 Mart, kadın işçilerin 1857’de başlattıkları eşit,haklarının verilmesi, daha adaletli özgür bir yaşam talebinin, iyiden, güzelden ve doğrudan yana yürütülen mücadelenin adıdır.

Bugün bazı kesimlerce içi boşaltılmaya ve sıradan bir güne dönüştürülmeye çalışılan 8 Mart, aynı zamanda daha iyi ve eşit çalışma koşulları talebiyle greve çıkan kadın işçilerin yakılarak öldürüldüğü günün de adıdır.

129 kadının can verdiği 8 Mart 1857 tarihinde başlayan o ilk mücadeleden beri kadınlarımızın eşitlik talebi ve daha iyi bir dünya mücadelesi hala devam ediyor.
Çünkü, kadınlarımız hala ikinci sınıf muamelesine maruz kalıyor.

Cumhuriyetin kadınlarımıza sağladığı eşit yurttaşlık hakkına rağmen “kadının yeri evidir” düşüncesi hala çok güçlü bir şekilde dolaşıyor aramızda. Dövülmek, aşağılanmak ve öldürülmek ne yazık ki hala kadınlarımızın sıklıkla karşı karşıya kaldığı acı bir gerçek olarak karşımızda duruyor.
İşte bu nedenlerledir ki; var olmak için hayatın her alanında mücadele veren kadınlarımıza omuz vermek, güç katmak hepimiz için bir görevdir.

Toplumsal gelişim ve değişim ancak kadın ve erkeğin eşit koşullarla yan yana çalıştığı, ürettiği ve yaşadığı bir dünya ile mümkün olabilir.

Bu temenni ve düşüncelerle ülkemizdeki ve dünyadaki tüm kadınlarımızın;

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

Server GÖKMEN
Mali Müşavir, CHP İstanbul İl Saymanı

Mission News Theme by Compete Themes.