İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Alevi Çocuklara Baskı Yapan Okul Müdürü Menzil Tarikatı Militanı’

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesindeki Belören Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde Alevi öğrencilere namaz baskısına tepki gösteren HBVAKV Adıyaman Şube Başkanı Nusret Tunç, “Okulda bizim Alevi öğrencilerine, camiye yönlendirme, namaz kılma adı altında bir baskı uygulanmaktadır. Bunu yapan okul müdürü Abdullah Özbey adeta menzil tarikatının militanı gibi hareket etmektedir” dedi.

Adıyaman Belören Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde Alevi öğrencilere namaz kıldırılması, kız öğrencilerin başlarının örtülmesi, kız ve erkek öğrencilerin birbirleriyle konuşmaması, kız öğrencilere beden eğitimi dersinin yasaklanması, menzil tarikatının kitaplarının dağıtılıp fiziki ve psikolojik şiddetin uygulanmasına tepkiler sürüyor.

Adıyaman Gölbaşı Belören Beldesinde Belören Çok Programlı Anadolu Lisesinde Alevi öğrencilerine yönelik camiye yönlendirme, namaz kılma adı altında baskı uygulandığını kaydeden Tunç, okul müdürü Abdullah Özbey adeta menzil tarikatının militanı gibi hareket etmektedir. Ve Akit Gazetesine verdiği demeçte ’Ben o mübareklerin hizmetindeyim’ diyerek açıkça devlet memurluğuna yakışmayan ifadeler kullanılmıştır ve suçunu da itiraf etmiştir” dedi.

“BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM”

Adıyaman Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı olarak bu işin peşinde olacağını dile getiren Tunç, şöyle konuştu:

“Bu iş bir hukuksuzluktur, suçtur, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını alanen çiğnemektir. Ben burada Adıyaman’daki yetkili arkadaşları göreve davet ediyorum. Gölbaşı Kaymakamlığı’na vekaleten bakan Besni Kaymakamı adeta Abdullah Özbeyi temize çıkarır gibi ‘Böyle bir iddia yoktur asılsızdır, okul müdürümüz çok başarılıdır’ demiştir. Bu külliyen yalandır. Besni Kaymakamlığı’na yanlış bilgi verilmiştir. Ve okulda başarılı değildir. Okulun başarısı üniversiteye yerleştirdiği öğrencilerle göz önündedir. Son 4 yılın verileri elimizdedir. O okulda son dört yılda hukuk fakültesini, tıp fakültesini, diş hekimliğini, eczacılığı, mühendislikleri dahi kazanan tek bir öğrenci yoktur. Bu nasıl bir başarıdır? Sayın kaymakamım bunu bana ve toplumumuza izah eder mi?”

“OKUL MÜDÜRÜ MENZİL TARİKATININ MİLİTANI”

Okul müdürünün eğitim dışında orada dini amaçla ve menzil tarikatının militanı olarak okulda bulunmakta olduğuna dikkat çeken Tunç, “Biz bu olayı şiddetle protesto ediyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin kanunlarını çiğneyen bu kişi derhal görevden uzaklaştırılması gerekiyor. Bir yerde bir suç varsa bir konu varsa bu oradaki yaşayan insanların ortak sorunudur, ortak suçudur. Biz Alevilerin de orada eksikliği yetersizliği mutlaka vardır. Bizim önde gelen Alevi dedelerimiz ve başkanlarımız bu işi kapatalım, anlaşalım, uzlaşalım diyor. Neyini uzlaştırıyorsun, neyini anlaştırıyorsun? Bu bir kan davası değil, bu bir basit bir dövüş, bir alışveriş veya başka bir sorun değil ki barıştırasın tarafları. Bu ciddi bir sorundur. Ve Menzil Tarikatı şuanda çok büyük bir güç sahibidir” ifadelerini kullandı.

“MENZİL TARİKATI ÜLKEYİ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYOR”

Adıyaman bölgesinde yaşayan insanların ve Alevi Yurttaşların ‘Menzil Tarikatı ile karşı karşıya geldiklerini ve ürktüklerini” ifade ettiklerini belirten Tunç, “Menzil Tarikatı Adıyaman’da ve Türkiye genelinde hızla güçlenmiştir. Devlet kurumlarını ele geçirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti yöneticilerini buradan uyarıyorum Menzil Tarikatı ciddi bir şekilde ve hızlı bir şekilde yükseliyor ve bu ülkeyi ele geçirmeye çalışıyor” diye konuştu.

“ALEVİ KURUMLARI İYİ NİYETİMİZİ AKP YANDAŞLARINA PAZARLAMASINLAR”

Alevi kurumlarının halkına güvenerek tabanı ile birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Tunç, son olarak şunları dile getirdi:

“Alevi kurum başkanları bizim iyi niyetimizi AKP yandaşlarına pazarlamasınlar, peşkeş çekmesinler, dik dursunlar, halkına ve kendine güvensinler. Ne yazık ki içimizde bazı Hınzır Paşalar var. Bu Hınzır Paşalar Adıyaman’da da var. Bunlarla da bir yandan mücadele ediyoruz. Sıkıntımız bu. Oysaki biz birarada olup birlik olsak, iri olsak, diri olsak bu insanlar orada o kadar rahat aleni hareket edemezler. Ne yazık ki uzlaşalım anlaşalım diyen Alevi kurum başkanları var Adıyaman da. Bizim ciddi bir sıkıntımızda budur.”

KAYNAK/PİRHA

Mission News Theme by Compete Themes.