İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aleviler 41 yıl önce Maraş’ta katledilenleri andı

Faşist güçler tarafından gerçekleştirilen Maraş Katliamı’nda yaşamını yitiren Aleviler, 41’inci yılında anıldı. Anma için Avrupa’dan ve Türkiye’nin çeşitli illerinden Maraş’a gelen Aleviler, Maraş Katliamı’nı unutturmayacaklarını bir kez daha haykırdı.

19-26 Aralık 1978 tarihleri arasında gerçekleşen ve resmi rakamlara göre 111 kişinin katledildiği, 210 ev ve 70 iş yerinin ise yakıldığı Maraş Katliamı 41’inci yıl dönümünde lanetlenip, yaşamını yitirenler anıldı.

Yörük Selim Mahallesi’nde bulunan Erenler Cemevine yürüyüş ile başlayan anmaya, Alevi kurum temsilcileri, Alevi yurttaşlar, HDP vee CHP milletvekilleri, yöre dernekleri, sivil toplum örgütleri, emek ve meslek örgütleri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Cemevine, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ile “Maraş’ı unutma unutturma” yazılı pankart asıldı. Anmaya katılanlar “Maraş’ı unutma unutturma”, “Katillerden hesap sorulacak”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları attı.

Hüseyin Gazi Metin Dede ile Sinemilli Ocağı dedelerinden Süleyman Deprem’in verdiği gülbeng ile çerağ uyandırıldı.

“YÜZLEŞİLMEDİĞİ SÜRECE KATLİAMLAR YAŞANACAKTIR”

Anmada konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, “41. yılında anmak için yine Maraş’tayız. 12 Eylül faşizminin gerekçelerini yaratmak için derin devlet, sivil faşistler eliyle katliamlar yapmıştır. Maraş’ta yanlış beyanlarla halk galeyana getirilmiş saldırılar gerçekleştirilmiştir. Laik demokratik özgür ülkede eşit haklarla eşit koşullarla bir arada yaşama inadından vazgeçmeyen bizler, katliamlarla yüzleşmenin şart olduğunu düşünüyoruz. Bizler biliyoruz ki, insanlığa karşı işlenen suçlar ortaya çıkarılmazsa daha çok katliamlar yaşanacaktır” dedi.

KOLLUK KUVVETİNE TEPKİ: BU UTANÇ VERİCİ BİR TABLODUR

Britanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı İsrafil Erbil ise,Maraş’ta yaşamını yitiren canlar şahsında Aralık ayında yine devletin kendi uçaklarıyla katledilen Roboski’deki canları, 19 Aralık’ta cezaevlerinde yapılan katliamda yaşamını yitiren canları anıyoruz” ifadelerini kullandı.
“Bugün buraya gelen canlardan daha fazla kolluk kuvveti var. Bu utanç verici tablodur. Demokrasinin olmadığını gösterir. Bu diktatörlüğün göstergesidir” diyerek tepkisini dile getiren Erbil, şunları kaydetti:

“Canlarımızın sesleri duvarlarda asılı kalmış. Ne yapmamızı bekliyorsunuz. Dış güçler yaptı diyorlar. Siz yabancı kimseyi gördünüz mü. Alevinin canı kanı namusu helaldir, dediniz. Camide bunun anonsunu yaptınız. Ülkü ocaklarında bunları planladınız. Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakıyoruz. Siz buraya utanç anıtı yapacaksınız. Bu anmalara izin vereceksiniz. Üniversitede bununla ilgili bölüm açıp çocuklarınıza öğreteceksiniz. Komşu komşuyu öldürmez diyeceksiniz. Sakladık bunları diyeceksiniz.”

“DERİN DEVLETİN KATİL ELLERİ SEYİT RIZA’YA SALDIRIYOR”

Vatan Partisi’nin Dersim’de Seyit Rıza heykelinin kaldırılmasına ilişkin başvurusuna tepki gösteren Erbil, “Katletmekle, yasaklamakla, tutuklamakla, yok saymakla hiçbir şey yapılmadığını Dersim’de de görüyoruz. Seyit Rıza’nın anıtı Dersim’in ortasında bir bayrak gibi dalgalanıyor. Bugün de derin devletin o katil elleri Seyit Rıza’ya laf etmeye kalkıyor. Onlar laf ettikçe biz bir ölüp bin diriliyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi Adana Milletvekili Kemal Peköz de, “Alevi toplumu olarak kin ve nefrete yer vermedik. Hak için mücadele edenlerin mücadelesine sahip çıkmak için mücadelemize devam edeceğiz. Mecliste de dışarıda da bu katliamları hatırlatmaya devam deceğiz. Bu yara yıllardır kanıyor. Koçgiri’den beri devam ediyor, Sivas, Zilan, Roboski ve cezaevlerinde bu yaralar devam ediyor” diye konuştu.

KESK Eğitim ve Basın Yayın Sekreteri İlhan Yiğit, “Ülkemiz katliamlar ülkesi oldu. Emek ve demokrasi güçleri olarak bunu kader olarak kabul etmiyoruz. Katliamlar aydınlanmadığı sürece devam edecektir. Bütün katliamların aydınlatılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Anma, Alevi Kültür Dernekleri Pazarcık Şubesi’nin semahı ve lokmaların pay edilmesiyle sona erdi.

Kaynak: PİRHA

Mission News Theme by Compete Themes.