İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alevilere ayrımcılık meclis gündeminde

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Alevilerin kamusal alanda maruz kaldığı ayrımcılığı hazırladığı soru önergesi ile Adalet Bakanı’na sordu. Bülbül, bakanlığın bu süreçten haberdar olup olmadığını ve soruşturmanın açılıp açılmadığını sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın kardeşi Ünal Bozdağ’ın Alevilerin istihdamına dair negatif ayrımcılık yaptığına ilişkin çarpıcı iddiaları Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.

“FETÖ üyeliği iddiasıyla yargılanan ve beraat eden Bakırköy Adliyesi Adalet Komisyonu üyesi eski hâkim Murat Özkan’ın etkin pişmanlıktan yararlanmak için verdiği ifadede, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın kardeşi Ünal Bozdağ’ın Alevilerin istihdamına dair negatif ayrımcılık yaptığına ilişkin çarpıcı iddialarda bulunmaktadır” denilen önergede şöyle denildi:

“Bakırköy Adalet Komisyonu üyeliği sırasında, 2012-2013 yılı döneminde sürekli memur alımı yaptıklarını, alınacak memurların listesinin Adalet Bakanlığı’nda Personel Genel Müdürlüğü’nde görev yapan Ünal Bozdağ’dan geldiğini öne sürerek “Alevi yurttaşların işe alınmadığını” söyleyen Murat Özkan, Ünal Bozdağ’ın halen Adalet Bakanlığı Yüksek Müşavirliği görevini yürüttüğünü iddia etmektedir.”

Bu bağlamda Bülbül, Adalet Bakanı Gül’e şu soruları yöneltti:

Bakanlığınız bu süreçten haberdar mıdır? Eğer haberdar ise konunun muhatapları ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır ve soruşturma nasıl sonuçlanmıştır?
Kamuda istihdam süreçlerinde Alevilere ve toplumun diğer kırılgan kesimlerine (farklı etnik ve dinsel kimliklere) yönelik ayrımcılığın önlenebilmesi için ne yapılmaktadır?

Kaynak: PİRHA

Mission News Theme by Compete Themes.