İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“ALEVİLERİN VERGİLERİYLE ALEVİLERİ ASİMİLE ETMEK İÇİN SEFERBER OLMUŞLAR”

 HDP Milletvekili Zeynel Özen, Alevi toplumu için kutsal olan Ankara’daki Şah Kalender Veli Türbesi’nin camiye çevrilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi. Özen, “400 yıldır Alevi-Bektaşi inanç merkezlerinden birisi olan Şah Kalender Veli Türbesi neden camiye çevrilmiştir?” diye sordu.

Ankara’nın Çubuk ilçesine bağlı Sele Köyü’nde bulunan ve Alevi toplumu için kutsal sayılan Şah Kalender Veli Türbesi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından camiye çevrildİ

“ALEVİLERİN VERGİLERİYLE ALEVİLERİ ASİMİLE ETMEK İÇİN SEFERBER OLMUŞLAR”

“Konuya ilişkin Meclis oturumunda da söz alan Özen şunları dile getirdi:

“Aleviler için kutsal olan türbe Diyanet İşleri Başkanlığı eliyle restore edilip camiye çevrilmiştir. Burada sadece imam namaz kılıp ezan okuyor. Köyde yaşayan Aleviler katılmıyor. Bu türbe Alevi toplumu için tarihi öneme sahip. Bu inanç merkezi resmen gasp edilmiştir. Türbe bir an önce Alevi Bektaşi yolundaki haline döndürülmelidir. Alevilerin vergileriyle Alevileri asimile etmek için seferber olanlara ‘Artık yeter!’ diyoruz.”

“BU TARİHİ MEKÂN YENİDEN ALEVİ TOPLUMUNUN İNANCINA UYGUN HALE GETİRİLMELİDİR”

Özen, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle konuya ilişkin bir soru önergesi de verdi.

Özen’in verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer alıyor:

“Ankara’nın Çubuk ilçesine bağlı Sele Köyü’nde bulunan ve Alevi toplumu için kutsal olan Şah Kalender Veli Türbesi bir süre önce restore edildikten sonra camiye çevrilmiştir. M.S 1646 yılına ait Mühimme Defterleri’nde kaydı çıkan ve yüzyıllarca Alevi Bektaşi inancına göre itikad ve ibadet edilen türbenin cami olarak restore edilmesinden bünyenizdeki Diyanet İşleri Başkanlığı sorumlu görülmektedir.

Köyde yaşayan başta muhtar ve Alevi dedesi olmak üzere Alevi toplumunun beklentisi; sadece imamın ezan okuyup namaz kıldığı, fakat köydeki Alevilerin katılmadığı bu tarihi mekânın yeniden Alevi toplumunun inancına uygun bir şekilde teslim edilmesidir.

Anayasa’mızın 24. ve 25. maddeleri; herkesin vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahip olduğunu garanti altına almasına karşın inanç merkezlerinin farklı bir inanca göre dönüştürülmesi bu haktan mahrum bırakmak anlamına gelmektedir.

Mission News Theme by Compete Themes.