İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ali Kenanoğlu: Diyanet bütçesine hakkımızı helal etmiyoruz

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Diyanet’e bütçe ayrılırken cemevlerine herhangi bir bütçe ayrılmamasını, cemevlerinin ibadethane olarak dahi kabul edilmemesini eleştirdi. 

TBMM Bütçe konuşmasında HDP adına konuşan Ali Kenanoğlu, “Cemevlerinin ibadethane olamayacağını kırmızı çizgi olarak açıklayan 8 bakanlıktan daha fazla bütçe alan Diyanete hakkımızı helal etmiyor ve bütçesine de Alevi toplumu olarak şerh koyuyoruz.” dedi.

Alevilerin tüm giderlerini ceplerinden karşıladığını vurgulayan Kenanoğlu, “Değerli arkadaşlar, bütçede itiraz ettiğim, toplumsal bir kesim adına şerh koymak istediğim de Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesidir. Biz Aleviler cemevlerimizin tüm giderlerini kendi cebimizden karşılarken, cenazelerimizi kendi paralarımızla Hakk’a uğurlarken, borçları yüzünden elektriği kesilen ve hizmet veremeyen cemevlerimiz varken bizim vergilerimizle beslenen, cemevlerinin ibadethane olamayacağını kırmızı çizgi olarak açıklayan ve 8 bakanlıktan daha fazla bütçe alan Diyanete hakkımızı helal etmiyor ve bütçesine de Alevi toplumu olarak şerh koyuyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Mission News Theme by Compete Themes.