İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Berkin Elvan davası yine ertelendi

Gezi Parkı eylemlerinde polisin attığı gaz fişeğiyle vurularak hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin davanın 16. duruşması görüldü.

16 Haziran 2013’te İstanbul Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin davanın görülmesine bugün devam edildi.

Mahkeme, tarafların beyanlarının alınması, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması, sanığa teşhis işlemlerinin yaptırılması ve duruşmanın daha büyük bir salonda yapılması kararını vererek duruşmayı 18 Mart’a erteledi.

Mahkeme heyeti duruşma için ilk olarak Berkin’in öldüğü 11 Mart’a gün verirken, avukatların itirazı üzerine tarihi değiştirerek 18 Mart’ı belirledi.

TANIK POLİSLER, ‘FETÖ SUÇLAMASIYLA KAÇAK

Mahkeme başkanı Canel Rüzgar, duruşma başlarken dosyaya giren son rapordan bahsetti. Davanın bitmesi için ellerinden geleni yaptığını belirten başkan Rüzgar, dosyanın yüzde 90’ının tamamlandığını söyledi. Başkan Rüzgar, aynı zamanda dosyada dinlenmemiş üç polis tanık kaldığını, bunlardan bazılarının ‘FETÖ’ suçlamasıyla kaçak olduğunu belirtti. Başkan Rüzgar, verecekleri kararın nihai karar olmadığını da ekleyerek Elvan ailesi avukatlarına söz verdi.

‘RAPORLARA GÖRE SANIK POLİS NİŞAN ALIYOR’

Elvan ailesi avukatlarından Çiğdem Akbulut, soruşturma aşamasından itibaren dosyaya giren bilirkişi raporlarını özetledi. Akbulut, bu raporlarda Berkin’in vurulduğu sokağın sakin olduğunun ve silahlı herhangi bir eylem olmadığının belirtildiğini hatırlattı. Akbulut, raporlarda sanık polisin kafasını öne eğerek atış yaptığının da aktarıldığını söyledi. Akbulut, bu hareketin nişan almak için yapıldığını kaydederek, dosyaya giren son jandarma raporunda Berkin’in tali kusurlu sayıldığını, bu raporu kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi.

‘SON RAPOR DELİL KARARTIYOR’

Akbulut’un ardından avukat Can Atalay söz aldı. Atalay, geçen yıl olay yerinde yapılan keşifte polislerin, jandarmaya müdahalede bulunduğunu hatırlattı. Atalay, Berkin Elvan’ı tali kusurlu bulan son raporun, İçişleri Bakanlığı’nın dosyaya müdahalesinin devam ettiğinin göstergesi olduğunu aktardı. Atalay, söz konusu raporun delilleri kararttığını da söyledi. Berkin Elvan vurulduktan sonra sanık polisin atış yapmaya devam ettiğini, Elvan’a yardım edenlere de ateş edildiğini söyleyen Atalay, bu durumun sanığın kastını ortaya koyduğunu belirtti.

Sanık Dalgalı’nın Berkin Elvan’ı tanımadığını söyleyen Atalay, şöyle konuştu: “Sanık, İçişleri Bakanlığı’nın o dönemki talimatları ve kendi dünya görüşü nedeniyle Okmeydanı’nda birini kastederek öldürmüştür. Sanık, o gün bir Okmeydanlının canını almaya kastetmiştir, bunu Berkin’in canını alarak başarmıştır. Bir çocuğun Okmeydanı’nda, Ramallah’ta, Gazze’de, Batı Şeria’da ya da Diyarbakır Bağlar’da yaşaması kusur değildir. Bunu rapora yazanların rezilliğidir. Bu raporun altında imzası bulunan üç kişi bir çocuğu tali kusurlu sayacak kadar düşkündür.”

Mission News Theme by Compete Themes.