İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Cemevleri Alevilerin sokak ayağının törpülenmesinde bir araç olarak kullanılıyor’

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, “Cemevleri Alevileri sokaktan çekti. Cemevlerinin bahçesinde, cemevlerinin salonlarında basın açıklamaları yapar olduk” dedi. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevilerin ibadet yeri olan ve halen yasal statüye kavuşmayan cemevlerine ilişkin Pir Haber Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu.

Cemevlerinin yasal statüye kavuşması için büyük mücadeleler verdiklerini ve alanlarda oldukları dönemleri herkesin bildiğini ve yaşadığını aktaran Kaplan, cemevlerinin yasal statüye kavuşma durumunun kendilerini sıkıntıya soktuğunu belirterek şunları dile getirdi:

“Devlet çok ciddi anlamda bizi asimilasyona uğratıyor. Diğer yandan da biz kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz. Cemevleri maalesef Alevileri sokaktan çekti. Cemevlerinin bahçesinde, cemevlerinin salonlarında basın açıklamaları yapar olduk. Bu sıkıntıyı biz 1996 yılında tartıştık. Cemevleri bize ne getirir ne götürür diye. Evet cenazelerin kaldırılmasında insanların toplanmasında, ibadetlerin sürdürülmesinde önemli bir araçtır ancak diğer yandan da Aleviler’in sokak ayağının törpülenmesinde de devlet tarafından bir araç olarak kullanılıyor.”

“DEVLET CEMEVLERİNE YASAL STATÜ VERMEZ”

“Devlet, cemevlerine bakanları, Diyanet İşleri Başkanı’nı göndererek, ‘Benim size izin verdiğim, gösterdiğim çerçevede hareket eder ve bizimle işbirliği yaparsanız yol yürürüz. Aksi taktirde üyelerinizi gözaltına aldığımız gibi size de gerekeni yaparız imajı veriyor” diyen Kaplan şunlara değindi:

“Cemevlerinin statüsünü, cemevlerinin konumunu, cemevlerinin yönetim biçimlerini Alevi kurumları yeniden değerlendirmeli. Yönetimler ayrılabilir, çünkü şu an cemevleri örgütlerin sokak ayağını törpüler duruma geldi. Şu anda sadece cenazelerin kaldırıldığı kırk yemeklerinin verildiği bir konuma geldi. Cemevlerimizin olduğu şubelere baktığımızda iki sokak uzaklıkta haberleri yok. Kırk yemeğine gelen kalabalığı örgütlü kalabalık sayıyorlar. Bu durumu yeniden değerlendirmek gerekiyor. Devletin de cemevlerine statü vermesi mümkün değil ve veremez. Devlet cemevlerine statüyü verdiği anda İslamın tarhini yeniden yazması lazım.”

Mission News Theme by Compete Themes.