İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Depremzedeler hasarlı evlere dönmek zorunda kaldı

6,8’lik Elazığ depreminden etkilenen Malatyalı depremzedeler, hasarlı evlerin incelenmediğini belirterek ‘Gereken her yeri aradık. Ne gelen oldu ne de arayan’ dedi.

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Malatya’nın Pütürge ilçesine bağlı Uzuntaş Köyü’nde, AFAD ekipleri tarafından dağıtılan çadırlar çıkan fırtınada sökülünce depremzedeler hasar gören evlerine girmeye mecbur kaldı.  Yaklaşık 200 hanenin bulunduğu köydeki evlerin büyük bölümü hasarlı.

Devam eden artçı sarsıntılardan dolayı evlerine giremeyen yurttaşlar, AFAD’ın depremden üç gün sonra dağıttığı çadırlarda kalmaya başladı. Ancak Nemrut Dağı’nın eteğinde bulunan Uzuntaş Köyü’nde kurulan çadırlar, çıkan fırtınaya dayanamayıp yerlerinden söküldü.

Hava sıcaklığının eksi 10 dereceye kadar düştüğü belirtilen köyde yaşayan yurttaşlar çaresizlikten hasarlı evlerine girmek zorunda kaldı.

‘ÇATILAR UÇUYOR, ÇADIR KALMAZ’

Mezopotamya Ajansı’na konuşan köy sakini Abidin Çeber (55), devam eden artçı depremlerden dolayı endişeli olduklarını söyledi. Bölgede hasar görmeyen ev kalmadığını aktaran Çeber,  evleri hasarlı olan ve yaşadıkları tedirginlik dolayısıyla evlerine giremeyen 10 köylünün İstanbul’daki akrabalarının yanına gittiğini aktardı. Çeber, “Köyümüz Nemrut Dağı’nın eteğinde yüksek bir yerdedir. Soğuklar eksi 10 dereceye düşüyor. Dışarıda en fazla iki dakika kalabiliyoruz. Burada çadır kalmaz. Fırtına oldu mu evlerimizin çatıları gidiyor” dedi.

‘HASARLI EVLER İNCELENMEDİ, HER YERİ ARADIK KİMSE GELMEDİ‘

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin hasarlı evleri incelemediğini söyleyen Çeber, “Gereken her yeri aradık. Ne gelen oldu ne de arayan” dedi. Bu yüzden köylülerin hasarlı evlere girmek zorunda kaldığını belirten Çeber, kendisinin de İstanbul’da ikamet eden çocuklarının yanına geçeceğini söyledi.

AÇ KALAN KURTLAR KÖYE İNİYOR, BU KOŞULLARDA DIŞARIDA KALAMAYIZ’

Yine aç kalan kurt ve domuzların geceleri köye indiğini söyleyen Çeber, bu koşullarda dışarıda kalamayacaklarını ifade etti.

Mission News Theme by Compete Themes.