İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erkan Baş: AKP iktidarları döneminde 23 bin 847 işçi hayatını kaybetti

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, “AKP iktidarları döneminde 23 bin 847 işçi hayatını kaybetti. Sadece geçtiğimiz ekim ayı içerisinde 155 işçimizi kaybettik” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AKP’nin 17 yıllık iktidarı dönemindeki politikalarını eleştirdi.

İşçi ve emekçilerin sorunlarının gözardı edildiğini savunan Baş, “AKP iktidarları döneminde 23 bin 847 işçi hayatını kaybetti. Sadece geçtiğimiz ekim ayı içerisinde 155 işçimizi kaybettik. Yani ortalama, bir stadyum dolusu insanın hayatını kaybettiği organize bir suçtan bahsediyoruz. Bu insanların her birinini anne baba ve kardeşleri vardı. Hepsinin hayatını mahvettiler.” diye konuştu.

Erkan Baş, Türkiye’nin AKP iktidarları döneminde düşünce ve ifade hürriyetinin olmadığı bir ülkeye dönüştüğünü, yazar, akademisyen, sanatçı ve hukukçuların cezaevlerine konulduğunu ve hukukun bir sopa olarak kullanıldığını söyledi.

“AKP’nin 17 yıldır iktidarda olmasının en önemli nedenlerinden biri ana muhalefet partisi olan CHP’dir.” diyen Baş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi.

Kılıçdaroğlu’nun “Türkiye İdlip ve Suriye halkına güzel hizmetler götürüyor. Bizim askerlerimiz çekilseydi bu hizmetler olmazdı.” şeklindeki açıklamalarını hatırlatan Baş, “Bu söylem, iktidarın koltuk değnekliğini yapan bir söylemdir. Türkiye halklarının yararına olan bir söylem değil. Başka ülkelerin topraklarında asker bulundurmayı kabul edemeyiz.” ifadesini kullandı.

Baş, Grup Yorum üyelerinin cezaevinde 173 gündür açlık grevini sürdürdüğünü, iktidarın artık baskılara bir son vermesi gerektiğini belirtti.

Mission News Theme by Compete Themes.