İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fransa’daki Alevi kadınları ‘Söz kadının sıra bizde’ eğitim kampında

Fransa Alevi Kadınlar Birliği’nin düzenlediği, ‘Söz Kadının Sıra Bizde’ 2’inci eğitim kampı son gününde büyük bir coşku ile devam etti. 

Konuşmacı olarak Prof. Dr. Bedriye Poyraz, siyasetçi-aktivist Şafak Arabacı ve FUAF Eşit Başkanı Rozbi Demir’in katıldığı kampta, Alevi toplumunda Alevi kadın örgütlenmesinin önemi, kadın ve özgüven konuları ele alındı.

Eğitim kampında müzik dinletisi, tiyatro gösterimi, kültür sanat atölyesi, özgüven atölyesi, Alevilikte kadının yeri ve önemi konulu tartışma atölyesi, hukuksal açıdan kadın hakları gibi konular işlendi.

“HAKLARIMIZ GASP EDİLİYOR”

Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu 2. Başkanı Sultan Şahin, Bir Yol’a yaptığı değerlendirmede, “Alevi kadınları görünür kılmak için bu tarz etkinlikleri çok önemsiyoruz. AKM’lerde inançta kadın erkek eşitliği savunuluyor fakat pratikte öyle olmuyor. Erkekler erkek egemen sistemden etkileniyor biz de böylesi eşitsiz bir toplumdan payımızı alıyoruz. Avrupa’da yaşamımıza rağmen kadın erkek eşitliği sağlanamadı. Haklarımız erkekler tarafından gasp ediliyor.” dedi.

Böyle bir ortamda kadınların yapması gereken en önemli şeyin kadının kadını desteklemesi olduğunu vurgulayan Şahin, “Kadınlar birbirini sevmeli, birbirine el verip mücadeleyi yüksek bir çıtaya çıkarmalı. Munzur’un coşkusuyla, Toros Dağları’nın yüksekliğiyle kadın mücadelesini yükseltmeliyiz. Feminist bakış açısıyla çalışmalar yapmalıyız. Bu çalışmaları yaparken erkek arkadaşlarımızı dışlamaktan bahsetmiyoruz onlara da anlatmamız ve farkındalık kazandırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ÖZGÜR TOPLUM ÖZGÜR KADIN

Şahin son olarak kadınların yönetimlere girmesi gerektiğini ve AKM’lerde aktif olmalarının çok önemli olduğunu söyleyerek sadece Can’ız demekle bu sorun çözülmez özgür toplumun özgür kadınla mümkün olabileceğinin altını çizdi. 

Mission News Theme by Compete Themes.