İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İmamoğlu: Üç bilim insanının raporlarını okudum, uykularım kaçtı

Kanal İstanbul projesinin ÇED raporuna itiraz dilekçesi veren Ekrem İmamoğlu, “Ben bugün tüm söylediklerimle tüm halkın haklarını korumak adına ÇED raporuna itiraz etmeye geldim. Bu süreci son ana kadar takip edeceğim” dedi.

Kanal İstanbul projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna itiraz dilekçesini Beşiktaş’taki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne veren İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Müdürlüğe gelişinde soruları yanıtladı.

İmamoğlu, “Birçok konuda sorunlarımız varken ülkeyi Kanal İstanbul ile meşgul etmek devlet adamlığına sığmaz” dedi. İmamoğlu, ‘mega’ rant projesiyle ilgili bilim insanlarının en çok dikkat çektiği konulardan biri olan su sorununa ilişkin ise üç bilim insanının raporunu okuduğunu ve uykularının kaçtığını söyledi.

İmamoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bir bilim insanının tarifi şu, siz yeraltı su kaynaklarını kurutuyorsunuz. Istranca’lardan gelen suyun İstanbul’a yer altı akışını yok ediyorsunuz. Bu yaratmak istediğiniz ada yarınlarda yerleşime uygun olmayan kurak bir alana dönüşme riskine sahip. Bunları ben değil, bilim insanları söylüyor. Altı sene önce yazılmış. Bir siyasi tartışma değildir bu. Siyasi hegemonya altında gazetede köşe yazısı yazmak ya da bir televizyonda konuşmayı bir kenara koyalım, bu konu başka bir konu. Ben bugün tüm söylediklerimle tüm halkın haklarını korumak adına ÇED raporuna itiraz etmeye geldim. Bu süreci son ana kadar takip edeceğim. Varsa söylemek istediğiniz güzel cümleler kurun. Akılla, bilimle anlatın. Talimatla anlatmayın. Hiç kimseyi de korkutmuyor söyledikleriniz.

16 milyon bunları söylemem için beni seçti. İstanbul’u sevmemektir. Biz şehrin vicdanını temsil ediyoruz. Ben istemiyorum diye kimse istemiyorum demesin. Bir başkası istiyor diye de kimse istiyorum demesin. Bu güne kadar kimsenin bilgi sahibi yapılmamasının tersine insanları daha fazla aydınlatacağız.

Bu millet yat, kat, saray istemiyor. Bu millet iş, aş, eğitim, ekmek istiyor. İnsanlar özel okulu bile evirip çeviremiyor. Bu sorunlar varken, uluslararası ilişkiler sorunları varken, birçok konuda sorunlarımız varken ülkeyi Kanal İstanbul ile meşgul etmek devlet adamlığına sığmaz.”

5 GÜNDE 60 BİN DİLEKÇE

25 Aralık’tan bu yana sadece İstanbul’da 60 binden fazla dilekçe toplandı. Dilekçeler perşembe günü mesai bitimine kadar teslim edilebilecek.

Mission News Theme by Compete Themes.