İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İzmir’de Alevi Yurttaşın Evinin Işaretlenmesi Meclis Gündeminde

İzmir’de Alevi yurttaşın kapısına “Alevilere ölüm” yazılması ve çarpı işareti konulmasını mecliste dile getiren HDP’li Ali Kenanoğlu, “Biz bunu IŞİD’le sınır komşusuyken çok yaşadık. Bütün o dönemin haberlerine bakın, birçok Alevi köyünde, mahallesinde, büyükşehirlerde Alevilerin yaşadığı yerlerde bu tür işaretlemeler vardı. IŞİD’ler yeniden bize komşu mu oldular?” dedi.

İzmir’de yaşayan Yalçın Acar isimli Alevi yurttaşın evinin kapısına “Alevilere ölüm” tehdidi yazılarak çarpı işareti konulmuştu.

“IŞİD’LE YENİDEN KOMŞU MU OLDUK”

Konuyu meclis kürsüsünde dile getiren HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Biz bunu IŞİD’le sınır komşusuyken çok yaşadık. Bütün o dönemin haberlerine bakın, birçok Alevi köyünde, mahallesinde, büyükşehirlerde Alevilerin yaşadığı yerlerde bu tür işaretlemeler vardı. Uzun süre bu yönde haber çıkmıyordu, ne hikmetse dört gün öncesinde yine başladı. IŞİD’ler yeniden bize komşu mu oldular, nedir bu durum, biz bunu anlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“YAPILAN TEL AÇIKLAMA ‘ÇOCUKLAR YAPMIŞTIR’”

Ev işaretlemeleriyle ilgili olarak Alevi toplumuna ve kamuoyuna herhangi bir açıklama yapılmadığına da vurgu yapan Kenanoğlu, “Yapılan tek açıklama da ‘Çocuklar yapmıştır’ yönündeydi. Ancak bu insanların duydukları kaygılar ve korkular var, bunun giderilmesi için bu işin sorumlularının ortaya çıkarılması gerekiyor ki biz Aleviler de bilelim ki ‘Ya bu hakikaten riskli bir durum değilmiş, iki çocuğun işiymiş’. Bunlar yapılması gereken ve ortak yaşamın oluşturulmasında olması gereken konulardır. Biz bunların takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

KAYNAK/PİRHA

Mission News Theme by Compete Themes.