İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Kadına şiddet siyasi yönetim tarzı ile de artıyor’

Erbaa Kültür ve Dayanışma Derneği 2019-2020 dönemi faaliyetlerinin ilki “kadına şiddet ve toplumsal nedenleri” konulu panel oldu. 

Tokat’ın Erbaa ilçesi Kültür ve Dayanışma Derneği 2019-2020 dönemi faaliyetlerine başladı. Etkinliklerin ilki olan “kadına şiddet ve toplumsal nedenleri” konulu panel İstanbul Beşiktaş’ta bulunan dernek lokalinde gerçekleştirildi.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR”

Panelde açılış konuşmasını yapan Erbaa Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ceyhun Oral, “Dernek olarak kültürümüzü yaşatmaya çalışırken toplum olarak da yaşanılan olumsuzlukların değerlendirmesini yaparak bunun altındaki sebepleri de tartışıp çözüm arayışlarına ulaşmaktır niyetimiz. Son günlerde sıklaşan kadına yönelik şiddetin ekonomi, eğitim, inanç, kültür, cinsiyet ayrımı gibi birçok sebepleri var. Bir taraftan ‘cennet annelerin ayağının altında’ diyerek kutsallaştırırken yaşam içinde de cinsiyet ayrımı ve biyolojik sebeplerle kadına yönelik her türlü şiddet tüm hızıyla devam ediyor. Bugün bu konuyu mümkün olduğu kadar konuşacağız, konuşmacılarımızın düşüncelerini ve önerilerini öğrenirken siz değerli katılımcıların da ortak fikirleriyle en azından kendi toplumumuz içinde bu tatsız olayları önleyebileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

“ŞİDDET UYGULAYANLAR CEZA İNDİRİMLERİYLE ÖDÜLLENDİRİLİYOR”

Panele konuşmacı olarak katılan gazeteci-yazar Işıl Özgentürk, kadına şiddetin nedenlerini detayları ile anlattı. Özgentürk konuşmasında şunları ifade etti:

“Kadınlar dünyanın her yerinde saldırı altında. Türk kadınları sanıldığı gibi zavallı değiller. Güçlü kadınlarımız var. Toplumsal eylemlerde haklarını arayan, talepleri olan güçlü kadınlarımız var. Yaşam içinde evlenilecek gelin adayları bile annelerin seçimi ve rızası ile oluyor genelde. Güçlü erkeklerin yetişmesinde de anne yani bir kadın emeği vardır. Oğluna gelin bakan, ülkesini yönetecek siyasetçiyi seçen kadınlar kendilerine uygulanılan şiddeti de aşabilirler. Son günlerde yaşanan şiddet olaylarının siyasi yönetim tarzı ile de arttığını düşünüyorum. Çünkü şiddeti uygulayanlar bir şekilde ceza indirimleri ile sanki ödüllendiriliyor. İnanç ve kültürümüz de bu şiddeti tetikliyor. Kadınları peçelerle kıyafetlerle saklı tutup yaşam içindeki haklarını da günah kavramı ile gasp ediyorlar. Kadınlarımız çocuklarını yetiştirirken cinsiyet ayrımı yapmadan eşit olsa, kendini yönetecek siyasetçilerin de kadınlara bakışını iyi seçtiğinde sorunun büyük bölümünü aşacaktır.”

Panelde söz alan konuklarından Erbaa Dernekler Federasyonu (ERDEF) kadın kolları başkanı kurum içindeki derneklerde kadınları bilgilendirecek toplantılar düzenleyeceklerini ve bu toplantılar için de Erbaa Kültür ve Dayanışma Derneği ile birlikte çalışmak istediklerini söyledi.

(HABER MERKEZİ)

Mission News Theme by Compete Themes.