İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadınlar Kadın cinayetlerine karşı sokaklarda, Katilleri koruyan yasaları Red ediyorlar, İstanbul sözleşmesi uygulansın!

Birgün Gazetesinin Haberi

Kadınlar, kadın cinayetlerine karşı sokakta

5 gündür haber alınamayan Pınar Gültekin’in Cemal Metin Avcı isimli erkek tarafından öldürüldüğünün ortaya çıkması üzerine, Türkiye’nin her yerinden kadınlar, artan kadın cinayetlerine ve erkek şiddetine karşı sokağa çıktı. İzmir’de kadınların yürümesine engel olan polis, yaklaşık 15 kadını gözaltına aldı.

Kadınlar, katledilen Pınar Gültekin için Türkiye’nin birçok şehrinde sokağa çıktı. Muğla’nın Ula ilçesinde 5 gündür kayıp olan üniversite öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin’in, Cemal Metin Avcı isimli erkek tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Pek çok kentte kadın cinayetlerine karşı mücadele çağrılarının yapıldığı eylemlerde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri son bulana kadar “susmuyoruz” denildi.

İSTANBUL

İstanbul’da kadınlar, Kadıköy Eminönü İskelesi önünde basın açıklaması için toplandı. Pınar Gültekin ve katledilen tüm kadınlar için bir araya gelen kadınlar, “Bir kadın daha eksilmemek için İstanbul Sözleşmesi uygulansın, 6284 uygulansın” dedi.

Kadınlar, Cemal Metin Avcı tarafından katledilen Pınar Gültekin için sokağa çağırıyor” başlığıyla hazırlanan çağrı metninde, şu ifadelere yer verildi. “Her kadın cinayetinin arkasında yatan sebeple öldürüldü Pınar Gültekin. Bir erkeğe ‘hayır’ dediği için. İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmak isteyenler, kadınlar erkeklere ‘hayır’ diyemesin, ‘hayır’ derse yaşamasın istiyor. Kadınları öldürenler, erkek yargıdan, ülkeyi yönetenlerden güç alıyor. Onlara rağmen yaşayabilmek, hem de eşit ve özgür yaşayabilmek için Pınar Gültekin için, hepimiz için bugün kadınlar her yerde isyanda!

kadinlar-kadin-cinayetlerine-karsi-sokakta-759456-1.

Öte yandan saat 19:30’da Beşitaş’ta toplanan kadınlar, “Her gün onlarda kadının öldürüldüğü Türkiye’de kadın cinayetlerini önlemek isiyorsanız, önce İstanbul Sözleşmesi’ni açıp tek tek okuyacaksınız” dedi.

kadinlar-kadin-cinayetlerine-karsi-sokakta-759457-1.

MUĞLA

Muğla Kadın Platformu öncülüğünde Sınırsızlık Meydanı’nda toplanan kadınlar, artan kadın cinayetlerine ve erkek şiddetini protesto ederek basın açıklaması gerçekleştirildi. Yoğun katılımla gerekleşen açıklamaya, Gültekin’in arkadaşları da katıldı. Açıklamanın ardından kent merkezinde kadınlar yürüyüş gerçekleştirdi.

kadinlar-kadin-cinayetlerine-karsi-sokakta-759488-1.

Basın açıklamasını okuyan Gültekin’in yakın arkadaşı Selin Bileği, kadın cinayetlerinin politik olduğuna vurgu yaparak, “Buradayız ve haykırıyoruz; Kadınları mülk gibi gören, kısıtlayan ve sahiplenen zihniyeti kabul etmiyor, 6284’ün ve İstanbul Sözleşmesi’nin hemen şimdi uygulanmasını istiyoruz. Bizleri ev işlerine, düşük ücrete mecbur bırakan hiçbir kararı, erk sistemi temsil eden iktidarı ve toplumu kabul etmiyoruz. Bizler daha birkaç ay önce Pınar’ın yürüdüğü sokaklarda aynı güvencesiz kanunlar altında baskılanan kadınlarız. Buradan yargıya ve adalete sesleniyoruz. Cesede işkence etmek bir insanlık suçudur. Şiddet kimden gelirse gelsin karşısındayız. Bu katliamların sorumlusu İstanbul Sözleşmesini uygulamayan, kaldırmak isteyen ve bu katliamlara sessiz kalan herkestir. Katiller ve destekçileri yargılanıp cezalandırılana kadar durmayacağız. Öfkemiz diri, sessiz kalmayacağız” diye konuştu. (AYCAN KARADAĞ)

ATEŞİN SÖNMESİNE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ

Son olarak Bileği, şunları dile getirdi: “Devlet, kadına yönelik şiddetle bütüncül bir mücadele için kurumsal, mali ve eşgüdümlü yapılar kurmalı; etkili, kapsamlı ve birbiriyle koordineli politikalar oluşturmalı. Kadına yönelik şiddet için önleyici tedbirlerin alınmamasının hemen ardından gerçekleşen kadın katliamlarına karşın, mahkeme heyetlerinin caydırıcı cezalar uygulamaması tedbirlerin alınmamasının devamı niteliğindedir. Mahkeme heyetleri bağımsız yapılarına istinaden caydırıcı cezalar vermeli. Eril zihniyet tarafından eğitimden yaşam hakkına kadar tüm insani hakları çalınan biz kadınlar, yüzyıllardır katlediliyoruz. Bizler özgür ve eşit yaşamın mücadeleci meşaleleriyiz. Tüm dünya ve insanlık bilsin ki, yitirdiğimiz tüm kadın arkadaşlarımıza bu ateşin sönmesine asla izin vermeyeceğimize dair söz veriyoruz. Toplumsal eşitsizliğe ve kadın katliamlara karşı biz kadınlar susmuyoruz, erk zihniyeti ve sistemi reddediyoruz. Her bir kadının sokaklarda özgürce koşabildiği, kahkahalarla dans edebildiği güne kadar alanlardan, meydanlardan, kampüslerden ve kürsülerden asla çekilmeyeceğiz. Ve tüm bu yaşanan olaylar karşısında; sürece sahip çıkması ve tüm hukuki süreci takip etmesi için Muğla Barosu’na çağrıda bulunuyoruz. Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok!”

MERSİN

Mersin Kadın Platformu’nun çağrısı ile katledilen tüm kadınlar için bir araya gelen kadınlar, “İstanbul Sözleşmesini kaldırmaya çalışmak, uygulamamak biz kadınların hayatlarını ellerinden alıyor. Bugün Pınar için ve katledilen bütün kadınlar için buradayız. Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz kalmadığı için buradayız. İstanbul Sözleşmesini uygulayın demek için buradayız. İstanbul Sözleşmesi bizim yaşam güvencemizdir, mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz!” dedi.

kadinlar-kadin-cinayetlerine-karsi-sokakta-759492-1.

ANTALYA

Antalya Kadın Platformu, Attalos Meydanı’nda toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi. “Pınar bize devir kalan bir isyandır, bir yaşamak istiyorum şiyarıdır” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yaşamak için savaşacağız. Evimizde ki iş yerimizde ki memleketimizde ki tüm kadın düşmanları ile. Örgütlenerek, bir birimize kenetlenerek, yaşamı elinden alınmış katledilmiş kız kardeşlerimizin gülüşünü yüzümüze yerleştirerek mücadele edeceğiz. Kadınların kanı ile yazılmış ve kazanılmış hiçbir hakkımızdan bizi mahrum bırakamayacaksınız.

Yineliyoruz;

Kadın örgütlerini ve İstanbul sözleşmesini hedef gösterenler öldürülen tüm kadınların katilidir. Kadınların hayatını kendi siyasi çıkarlarınız için malzeme yapamazsınız. hayatımız sizi oyuncağınız değildir .Hepinizden hesap soracağız.”

kadinlar-kadin-cinayetlerine-karsi-sokakta-759481-1.

ANKARA

Saat 19:00’da Çankaya Belediyesi önüde toplanan Ankara Kadın Platformu’ndan kadınlar, “Pınar Gültekin ve katledilen bütün kadınlar için susmuyoruz, sokaktayız” dedi.

Erkeklerin cesareti her gün kadınların yaşam güvencesini elinden alan AKP iktidarından aldığı söylenen açıklamada, ““Özgecan Aslan, Şule Çet, Ceren Özdemir, Gülistan Doku.. Ve daha binlerce kadın.. Hikayemiz aynı. Erkekler onlar sırf hayır dediği için, kendilerinden boşandığı veya ayrıldığı için veya hiç birlikte olmak istemediği için kadınları öldürme cesaretini, kadınlar öldürüldüğünde dahi yine o kadınların hayatını mercek altına alan, yine kadınların tercihlerini sorgulayan, öldüreni değil öldürüleni suçlayan savcılardan, hakimlerden, medyadan, iktidardan, toplumdan bir bütün erkek egemenliğinden, her gün kadınların yaşam güvencesini elinden alan AKP iktidarından alıyor” diye konuştu. Kurtdere, “AKP iktidarı ve onun erkek egemen kurumları kadınların yaşam güvencesi olan haklarına saldırarak artık sadece kadın düşmanı politikaları uygulamakla kalmıyor, kadın katili oluyor” denildi.

izmir-de-kadin-cinayetlerine-karsi-sokaga-cikanlara-polis-mudahalesi-759446-1.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de kadınlar, Espark önünde toplanarak Pınar Gültekin’in katledilmesini protesto etti. ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’, ‘Kadın cinayetleri politiktir’ yazılı dövizler tutan kadınlar, burada oturma eylemi gerçekleştirdi.

izmir-de-kadin-cinayetlerine-karsi-sokaga-cikanlara-polis-mudahalesi-759448-1.

İZMİR

İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklama ardından Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüyüş yapmak isteyen kadınların önü polislerce kesildi. Yürümekte ısrar eden kadınlara polis müdahale etti. Müdahale esnasında kadınlar polisler tarafından yerlerde sürüklendi ve darp edildi. Darp edilen yaklaşık 15 kadın gözaltına alındı. Kadınlar gözaltı sırasında sık sık, “Katledilen kadınlar isyanımızdır” sloganları attı.

kadinlar-kadin-cinayetlerine-karsi-sokakta-759452-1.

Mission News Theme by Compete Themes.