İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Keçeci Derneğinden 2 Temmuz Sivas Katliamı Anma Etkinliği

Keçeci köyü dernek yönetim kurulu Çekmeköy Cem evinde düzenlediği etkinlik keçeci derneği gençlerinden buse kaya ce sadık yiğit ikilisinin 2 Temmuz katliamı hakkında yaptıkları kısa ve anlamlı konuşmalarla başladı. Katliamda kaybettiğimiz değerli canların isimleri tek tek okunarak anıldı. Yapılan anmaların sonunda katliamlarda kaybettiğimiz tüm canlar adına saygı duruşu yapıldı.

Etkinlikte ilk konuşmayı yapan keçeci köyü dernek yönetim kurulu başkanı rıza can etkinliğe katılanlara hitaben yaptığı konuşmada özetle değerli canlar 2 Temmuz katliamını anmak, bu katliamları unutmamak ve topluma unutturmamak adına yapıyoruz. Bu katliamlar bu inancı ve bu yaşam felsefesini bitirmeye sindirmeye yöneliktir. Ama bu katliamlar bizi zalimlere karşı boyun eğdirtmeyecektir. Kerbela’da beri gördüğümüz zulüm ve katliamlar bizleri daha da kenetlemeli bu birliktelikler bizleri güçlendirecektir. dedi

Çekmeköy Cem evinde yapılan etkinliğe konuşmacı olarak katılan keçeci köyü muhtar azası genç hemşerimiz çetin pehlivan 2 Temmuz Sivas katliamı tüm detayları ile anlatarak katılımcılara hem 2 Temmuz hem de diğer yaşadığımız katliamları ve bunun dolaylı sebeplerinden bahsederek katılımcıların hafızalarındaki bilgileri tazeledi.

” hukuk vicdandır, katliamları yapanlar kadar savunanlarda toplumun vicdanlarında suçludur”

Keçeci köyü dernek yönetim kurulunun düzenlediği 2 Temmuz anmasına konuk olarak katılan

genç ve donanımlı hemşerilerimizden geçtiğimiz dönem milletvekili seçimlerinde CHP tokat milletvekili adayımız Av. Hasan Efe Uyar 2 temmuz Sivas katliamının hukuki ve siyasi boyutunu değerlendirmek için yaptığı konuşmadan altı çizilecek konu başlıkları; 2 temmuzda kaybettiğimiz bu değerli canlar cumhuriyete, demokrasiye, laiklik ilkesine sıkı sıkı sarılan, savunan bir düşüncenin aydın birer temsilcisiydiler, bu sağlam düşüncelerin savunucusu oldukları için o zamanın siyasi erkleri bu korkunç katliama adeta göz yumularak gözden çıkarıldı. Sivas katliamı siyasi düşünceler içinde sonuçlandırılmayıp zamana yayıldı, sonuçta zaman aşımına uğratılarak unutturulmaya terkedildi. Hukuk kâğıt üzerinde düzenlene bir yasa düzeni değildir. Hukuk toplum vicdanıdır. Sivas katliamı toplum vicdanında yapanlar kadar, davayı sonuçlandırmayıp uzatanlar ve sonuçta zaman aşımına uğratanlarda suçludur. Dedi.

Etkinlikte yunus emre Cem evi zakiri Cem Kütükçü söylediği deyişlerle duygusal anlar yaşattı. Çekmeköy Cem evi zakiri anıl Arslan ve Çekmeköy Cem evi semah ekibi yurdun değişik yörelerinde dönülen semahlardan örnekler sergilediler. Etkinlik Keçeci köy derneği gençlerinin hazırladığı 2 temmuzu anlatan slayt gösterimi ile sonlandı.

Mission News Theme by Compete Themes.