İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kemal Bülbül: MEB Adıyaman’daki uygulamalardan haberdar mı?

HDP’li Kemal Bülbül, Adıyaman’da Alevi öğrencilere namaz kılmaları için baskı yapıldığı iddialarını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu. Bülbül, “Karma eğitim modeline dönük bu tür uygulamaların önlenmesi için ne tür yaptırımlar öngörüyorsunuz?” diye sordu. 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde bulunan Belören Çok Programlı Anadolu Lisesi Alevi öğrencilere namaz kılmaları için baskı yapıldığı, kız öğrencilerin başlarının örtülmesi, kız ve erkek öğrencilerin birbirleriyle konuşmaması ve kız öğrencilere beden eğitimi dersinin yasaklandığı iddiaları ile gündeme gelmişti. Bunun yanı sıra okulda Menzil tarikatının kitapları dağıtılarak fiziki ve psikolojik şiddet uygulandığı da iddia edilmişti. HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de bu iddiaları meclis gündemine taşıdı.

Bülbül, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Bülbül, önergede konuya ilişkin Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adıyaman Şube Başkanı Nusret Tunç’un değerlendirmelerine de şöyle yer verdi:

“Okul müdürü Abdullah Özbey adeta menzil tarikatının militanı gibi hareket etmektedir. Ve Akit Gazetesine verdiği demeçte ‘Ben o mübareklerin hizmetindeyim’ diyerek açıkça devlet memurluğuna yakışmayan ifadeler kullanılmış ve suçunu da itiraf etmiştir. Bu iş bir hukuksuzluktur, suçtur, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını alenen çiğnemektir. Okul müdürü menzil tarikatının militanı gibi davranmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kanunlarını çiğneyen bu kişinin derhal görevden uzaklaştırılmasını talep ediyoruz.”

Bu bağlamda HDP’li Bülbül, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a şu soruları yöneltti:

  • Adıyaman Belören Çok Programlı Anadolu Lisesi’ndeki bu uygulamalardan haberdar mısınız? Eğer haberdar iseniz konuya dair herhangi bir soruşturma başlattınız mı?
  • Karma eğitim modeline dönük bu tür uygulamaların önlenmesi için ne tür yaptırımlar öngörüyorsunuz?
  • Alevi yerleşim birimlerine halkın rızası hilafına camii yaptırılmasını inanç özgürlüğü bağlamında uygun buluyor musunuz?
Mission News Theme by Compete Themes.