İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kılıçdaroğlu: İbadethaneleri belediye yönetemez, birini atayamaz

CHP’li Maltepe Belediyesi tarafından “haksızca yer işgal ettiği” gerekçesiyle mahkemeye verilen Maltepe Cemevi yöneticileri, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile cemevinde toplantı yaptı. 

CHP’li Maltepe Belediyesi tarafından “haksızca yer işgal ettiği” gerekçesiyle mahkemeye verilen Maltepe Cemevinin yöneticileri sorunlarını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu’na aktarmıştı. Geçtiğimiz gün de cemevinde Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşme konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan Maltepe Cemevi Derneği Başkanı Erdinç Yılmaz, Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşmede Kılıçdaroğlu’nun kendilerine “İnanç kurumlarını, ibadethaneleri hiç bir belediye yönetemez, birini atayamaz, vakıf kurduramaz. Sadece yardım edebilir” dediğini aktardı.

“ÇÖZÜM HALKTIR”

Yılmaz, konuşmasında kısaca şunları söyledi:

“CHP’nin ilkelerinden biri laikliktir. Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Belediye de taraf olmadan burayı halka teslim etmesi gerekiyor. Buranın eksikleri henüz tamamlanmadı. Merkezi sistem, asansör, elektrik panosu ve salonlar hazır değil. Kaymakama şikayetler oldu. Kaymakam ‘işgal yok’ dedi.

Derneklerinin Maltepe’deki köy derneklerinin birleşmesiyle kurulduğunu hatırlatan Yılmaz, 17 Kasım’da genel kurullarının olduğunu duyurdu. Yılmaz, “Maltepe’de yaşayan Aleviler kendi başkanını seçer. Çözüm halktır” dedi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Maltepe Gülsuyu’nda bulunan Maltepe Cemevi Derneği, Maltepe Sağlık Turizm Eğitim Otopark Temizlik ve İnş. San. ve Tic. A.Ş. (MATAŞ) tarafından kendilerine ait araziyi ‘işgal’ ettiği gerekçesiyle kaymakamlığa şikayet edilmişti. Şikayet kapsamında kaymakamlık 22 Mayıs günü cemevinde tahkikat başlattı. Cemevinin yemekhanesinde yapılan tahkikatta bazı cemevi yönetici ve üyelerinin ifadeleri alınmıştı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın cemevi yöneticilerine inşaatı bir yıl içinde bitireceğine dair söz verdiği yıl aynı arsayı Süreyyapaşa Vakfı’na devrettiği, vakfın da arsayı 25 yıl süreliğine MATAŞ’a kiraya verdiği ortaya çıkmıştı.

Maltepe Cemevi, belediyenin bu kararını protesto etmişti. Cemevi üyesi Abidin Sarı da bu konuya dikkat çekmek amacıyla her Perşembe Maltepe Meydanı’nda oturma eylemi başlatmıştı.

Ayrıca cemevi yönetimi yöre dernekleri ve kanaat önderleriyle yaptıkları toplantı sonucu bir komisyon oluşturmuştu. Son olarak geçtiğimiz gün Maltepe Belediyesi, cemevini “haksız yere işgal ettiği” gerekçesiyle mahkemeye vermişti. Cemevi yöneticileri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek sorunlarını dile getirmişti.

Kaynak: PİRHA

Mission News Theme by Compete Themes.