İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Maltepe Belediyesi, Maltepe Cemevini mahkemeye verdi

CHP’li Maltepe Belediyesi Maltepe Cemevi’ni “haksız yer işgali” gerekçesiyle mahkemeye verdi. 

İstanbul Maltepe Gülsuyu’nda bulunan Maltepe Cemevi Derneği 1992 yılından beri aynı arsa üzerinde Alevilere hizmet veriyor. CHP’li Maltepe Belediyesi, Maltepe Cemevi’ne binalarının içini yaptırıp teslim edeceğine dair söz vermiş ancak cemevinin üzerinde bulunduğu arsayı belediye ile ortak çalışan Süreyyapaşa Vakfı’na devretmesi, Süreyyapaşa Vakfının da arsayı MATAŞ’a kiralaması tepkilere neden olmuştu.

Maltepe Belediyesi bu kez de Maltepe Cemevini “haksız yer işgali” gerekçesiyle mahkemeye verdi.

Maltepe Cemevi yönetimin iki hafta içerisinde itiraz dilekçesi vermesi bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Maltepe Gülsuyu’nda bulunan Maltepe Cemevi Derneği, Maltepe Sağlık Turizm Eğitim Otopark Temizlik ve İnş. San. ve Tic. A.Ş. (MATAŞ) tarafından kendilerine ait araziyi ‘işgal’ ettiği gerekçesiyle kaymakamlığa şikayet edilmişti. Şikayet kapsamında kaymakamlık 22 Mayıs günü cemevinde tahkikat başlattı. Cemevinin yemekhanesinde yapılan tahkikatta bazı cemevi yönetici ve üyelerinin ifadeleri alınmıştı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın cemevi yöneticilerine inşaatı bir yıl içinde bitireceğine dair söz verdiği yıl aynı arsayı Süreyyapaşa Vakfı’na devrettiği, vakfın da arsayı 25 yıl süreliğine MATAŞ’a kiraya verdiği ortaya çıkmıştı.

Maltepe Cemevi, belediyenin bu kararını protesto etmişti. Cemevi üyesi Abidin Sarı da bu konuya dikkat çekmek amacıyla her Perşembe Maltepe Meydanı’nda oturma eylemi başlatmıştı.

Ayrıca cemevi yönetimi yöre dernekleri ve kanaat önderleriyle yaptıkları toplantı sonucu bir komisyon oluşturmuştu. Ancak cemevinin sorunu hala devam ediyor.

Kaynak: PİRHA

Mission News Theme by Compete Themes.