İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mehmet Tüm Deniz Gezmiş’i Övdüğü Gerekçesiyle Hakim Karşısına Çıkacak

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Deniz Gezmiş’i övdüğü gerekçesiyle bugün Balıkesir Adliyesi’nde hakim karşısına çıkacak. Tüm, “Deniz Gezmişler ile ilgili gelecek her türlü ceza başım üstüne. Biz Denizleri her zaman sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Denizler dün bizim için kahramandı bugünde kahramandır” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm hakkında, CHP Altıeylül İlçe teşkilatının Balıkesir Şoförler Odası toplantı salonunda yaptığı konuşmada MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hakaret ettiği iddiasıyla ve Deniz Gezmiş’i övdüğü gerekçesiyle 2018 yılında soruşturma açılmıştı.

“Hakaret, suç ve suçluyu övmek” gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan CHP’li Mehmet Tüm bugün saat 13:30’da Balıkesir Adliyesi’nde hakim karşısına çıkacak. Tüm, herkesi bu davaya sahip çıkmaya çağırdı.

Kendisine açılan davaların tamamının milletvekilliği döneminde yaptığı konuşmalardan dolayı olduğunu aktaran Tüm, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O dönem hem Balıkesir 25-26 dönem milletvekiliydim hem de parlamentoda görev yapıyordum. Parlamento da konuştuğum dile getirdiğim sorunları, konuları bir ilçe kongresinde dile getirdim. O ilçe kongresinde yaptığım bir konuşmadan 4-5 tane dava açıldı. Bunlardan biri  Cumhurbaşkanı tarafından açılan hakaret davasıdır. Ayın 6’sında hakim karşısındaydım. 9 Temmuz’da da Deniz Geçmişlere ‘kahraman’ dediğim için yine hakim karşısında olmuştum. Süleyman Soylu ve Devlet Bahçeli’yi eleştirdiğim için ayrı davalar açıldı. FETÖ darbesinden sonra Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi olarak bir bildiri yayınlamıştık. Ondan dolayı da dava açıldı. Aslında toplu bir dava. Tek bir bildirim ama nedense  hepimize tek tek dava açıldı. Ama ilk davayı bana açtılar.”

Kendisine açılan davaların amacının belli olduğunu ifade eden Tüm, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu davaların amacı belli. Benim o ilçe kongresinde konuşma yaptığım dönemde gündemde Man Adaları ile ilgili tartışmalar vardı. Süleyman Soylu ağza alınmayacak sözlerle sayın genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaretlerde bulundu. Bu hakaretlere cevap verdim. Bir de Devlet Bahçeli Deniz Gezmiş’e ‘terörist’ dedi ona cevap verdim. Bir İçişleri Bakanı’nın görevi vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Ve o ülke huzurunu sağlamaktır. Bir İçişleri Bakanı ana muhalefet partisi genel başkanını tehdit ediyorsa bu ülkede kimsenin güvencesi olamaz. Ve bir İçişleri Bakanı çete reisi ağzı ile konuşmamalıdır. Sizin soy isminiz ‘Soylu’ ama ‘soylu davranmıyorsunuz’ dediğim için dava açıldı. Bunun dışında Rıdvan Dilmen Tayip Erdoğan için ‘Tayip Erdoğan’a baktığım zaman parkasız Deniz Gezmiş’i görüyorum’ demişti. Devlet Bahçeli’de ‘Türkiye Cumhuriyet’i Cumhurbaşkanını nasıl bir teröriste benzetirsiniz’ demişti. Ben ise tüm bunlara karşılık ‘Deniz Gezmiş bu ülkenin bağımsızlığı için demokratik bir Türkiye için emperyalizme karşı idam sehpasına gitti. O bir kahramandır, o bir devrimcidir, o bir sosyalisttir’ dediğim için bana dava açıldı.”

“DENİZ GEZMİŞLER MİLYONLARCA İNSAN İÇİN KAHRAMANDIR”

Deniz Gezmişler’in tam 47 yıl önce inandığı dava için idam sehpasına gittiğini hatırlatan Tüm, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz gibi yukarıdan bir emirle idam sehpasına gittiler. O dönemde bağımsız bir yargı yoktu. Deniz Gezmişler hiç kimsenin burnunu kanatmadı. Ama kendi davalarının uğruna idam sehpasına gitti. Yani Deniz Gezmiş birileri için terörist olabilir ama milyonlarca insan için kahramandır. Milyonlarca insan kendi çocuklarına Deniz’in adını koydular. Deniz’in adı şu an parklarda toplumun değişik yerlerinde anıtlarda, kitaplarda ve şiirlerde yaşıyor. Deniz Gezmiş bırakın Türkiye’yi Dünya tarafından bilinen bir kahramandır. Onları yargılayan adaleti bugün sorgulamak gerekiyor. Bu ülkenin aslında Deniz Gezmişlere özür borcu var. Eğer suç işlemişlerse bu suçun karşılığı idam değildi. Adnan Menderes’te o dönem idam edildi. Biz bütün idamlara karşıyız. Çünkü o da doğru değil. Adnan Menderes’i kahraman ilan ediyorsunuz ama Deniz Gezmiş’i halen terörist ilan ediyorsunuz. Deniz Gezmişler o dönem idam edilen Adan Menderes’e karşılık yapıldı. Yani intikam alındı.”

“DENİZLER İLE İLGİLİ GELECEK HER TÜRLÜ CEZA BAŞIM ÜSTÜNE”

47 yıl sonra Denizler’e kahraman dediği için yargının önüne çıkmasının aslında kendisini yargılayanlar için utanç verici olduğunu sözlerine ekleyen Tüm, “Çocuklarıma bırakacağım bundan daha büyük bir onur olamaz. Denizleri onların sayesinde yeniden yeniden öğrenmeye başladım. Yeniden anlamaya başladım. Denizler ile ilgili ne kadar kitap makale varsa onları okudum. Ve bu davalar sonucu yaptığım savunmayı da kitap haline getireceğim. Denizler ile ilgili gelecek her türlü ceza başım üstüne. Biz Denizleri her zaman sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Deniz dün bizim için kahramandı bugünde kahramandır” şeklinde konuştu.

“DENİZLERİN DÜNYA GÖRÜŞÜ İLE BÜYÜDÜK”

Denizlerin dünya görüşü ile büyüdüklerini söyleyen Tüm, “Biz Denizlerden etkilenerek devrimci ve sosyalist olduk. Onlar demokratik bir Türkiye istiyorlardı. Emperyalizme ve 6. Filo’ya karşıydılar. Bugün Denizlerin ne kadar haklı olduğunu yaşadığımız dönemde görüyoruz. Trump ‘Ben istediğim zaman sizi bitirim’ diyor. İşte eğer Denizlerin görüşüne ve davasına sahip çıksaydık bugün Amerika bunları yapmazdı. Bugün ekonomik, siyasi ve askeri anlamda Amerika’ya bağlıyız ve Denizler bunları o gün söylediler. Amerikan emperyalizmine karşı ondan mücadele ettiler. Bağımsız, demokratik bir Türkiye istedikleri için o gençleri anlamak yerine astık.  Aynı dönem Avrupa’da 68 hareketine önderlik eden insanlar bugün Avrupa’yı idare ediyorlar. Onlar da o dönem isyan ettiler baş kaldırdılar. Çünkü gençlik budur, gençlik tabi baş kaldıracak düzeni sorgulayacak. Sınıfsız sömürüsüz bir dünya için mücadele ettiler. Dünyanın her yerinde Denizler  gibi herkes ayağa kalkmıştı” diye konuştu.

Tüm, son olarak yarın Balıkesir Adliyasi’nde saat 13:30’da tekrar yargılanacağı davaya destek vermesi ve sahiplenmesi için tüm dostlarına  çağrı yaptı.

KAYNAK/PİRHA

Mission News Theme by Compete Themes.