İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Osmangazi İlkokulu’nun velileri: Yapılan tadilat yeterli değil

Deprem nedeniyle hasar gören Sancaktepe Osmangazi İlkokulu velileri, okulun yıkılıp yeniden yapılması için imza kampanyası başlattı. Veliler, öğrencilerin hayatlarını tehlikeye sokacak bir okula çocuklarını göndermeyeceklerini söylediler.

5.8’lik Silivri depreminde hasar gören Sancaktepe Osmangazi İlkokulu’nda, deprem sonrası duvarlarda ve kolonlarda oluşan çatlaklara rağmen eğitime devam etme kararının alınması velileri ve öğrencileri tedirgin etmeye devam ediyor.

PİRHA’da yer alan habere göre okulda defalarca tadilat yapıldığını belirten öğrenci velileri yetkililere çağrıda bulunarak bunun yeterli olmayacağını ve okulun yıkılarak yeniden yapılması gerektiğini ifade etti.

“OKUL ADETA BİR MOLOZ YIĞININA DÖNDÜ”

3’üncü sınıfa giden Öykü Doğan’ın annesi “Kafamdaki soru işaretleri ile çocuğumu kesinlikle okula göndermek istemiyorum. Resmi bir açıklama ve velilerden destek bekliyoruz” diye konuştu.

Çocuğunu içi rahat bir şekilde gönderemediğini söyleyen Burcu Güney isimli öğrenci velisi, “Çocuğumu okula gönderiyorum ama içim hiç rahat değil. Göndermeye içim hiç el vermiyor. Bize hiçbir açıklama yapmadan bu okula geldik, bunu sineye çektik. Ama okul müdürünün hiç bir şekilde gelen gidenden haberinin olmaması sorumsuzluktur. Okulun tekrardan incelenmesi, gerekli olduğu takdirde yıkılıp yapılmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Kızı 2’nci sınıfta okuyan Yaprak Tosun da okulun adeta bir enkaz yığınına döndüğünü vurguladı. Herhangi bir deprem esnasında sürekli olarak ne yapacaklarını düşündüklerini söyleyen Tosun, yeni bir okul istediklerinin altını çizdi.

“SİZ ÇOCUKLARINIZI BÖYLE OKULA BIRAKIR MISINIZ ?”

“Yapılan tamirlerin yeterli olduğunu düşünmüyoruz” diyen Osmangazi ilkokulu’nun bir diğer velisi ise tüm incelemelerin yapıldığını söylemelerine rağmen bunun doğruyu yansıtmadığını belirtti. Veli, “26 Eylül depreminde okul hasar aldı ve 1 ay başka bir okulda eğitime devam ettik. Bu süre içerisinde yapılan tamirlerin yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Bize profesörlerin gelip incelediğini ve binanın güçlü, dayanıklı olduğunu söylediler. Yalnız biz profesörlerin gelip incelediğini düşünmüyoruz. Bununla ilgili gerekli araştırmayı biz yapacağız. Bu bir tek bize kalmamalı. Bu şartlarda çocuklarımızı gönlümüz rahat bir şekilde gönderemiyoruz. Tedirgin oluyoruz. Okuldan alıp başka bir okula vermek de çözüm değil” diyerek yeni bir okul inşasına bir an önce başlanması gerektiğine dikkat çekti.

3’üncü sınıf öğrencisi İklim Karaman’ın annesi de, “Ben çocuğumu sıvalarla kapatılmış bir okula yollamak istemiyorum” diye konuştu.

Anaokulu velisi olan Gülden Aldede ise okulda çatlakların doldurulup bırakıldığının altını çizerek, yetkililere “Siz çocuklarınızı böyle okullara bırakır mısınız ?” sorusunu yöneltti.

Son olarak veli Rahşan Akdere ise yapılan açıklamaların kendilerini tatmin etmediğini sözlerine ekleyerek, “Çocuğumu okula göndermek istemiyorum. Çünkü çok tedirginim. Okula dair gelen raporlar ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Bizi tatmin etmedi. Çocuklarımızın sağlıklı bir eğitim alması için okulun yıkılıp tekrardan yapılmasını istiyoruz” çağrısını yineledi.

Mission News Theme by Compete Themes.