İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Polis ölüm tehdidi alan kadına, ‘Masraflarını karşılamazsan koruma veremeyiz’ dedi

Boşandığı ve şu an hapiste olan erkek tarafından ölüm tehditleri alan kadın, uzaklaştırma kararında koruma kararının da olduğunu belirterek “Polisler bana, ‘Yemesini, içmesini, benzinini, her şeyini karşılayacaksın’ dediler. Ben bunları karşılayamadığım için koruma sağlanmadı” dedi.

Ailesinin baskısı ile 14 yaşındayken kendisinden yaşça büyük H. ile evlendirilen ve 15 yaşında çocuk sahibi olan S., evliliği boyunca şiddet gördüğünü ve boşandığı erkekten ölüm tehditleri aldığını açıkladı.

Uzaklaştırma kararı bulunmasına rağmen boşandığı erkek tarafından sürekli tehdit edilen kadının çalışması, kendisine yeni bir hayat kurması engellendi. Son olarak, S.’nin evine silahla giderek tehdit etmesiyle açılan davada hapis cezasına çarptırılan erkek 3 ay 20 gün ceza aldı.

H.’nin cezaevinden yaptığı uzlaştırmaya gitme talepleri nedeniyle her tebligatta adres bilgisi boşandığı erkeğe verildiği için sürekli adres değiştirmek zorunda kalan S., “Devlet benim gibi durumda olan kadınların adresini niye ifşa ediyor? Bu şahıs cezaevinden çıktığında ben yine adres değiştirmek zorundayım. Benim gibi kadınların kişisel bilgilerinin gizlenmesini istiyorum” dedi.

“SÜREKLİ KENDİMİ ONA İSPATLAMAK ZORUNDAYDIM”

Cumhuriyet’ten Tuğba Özer’in haberine göre, evliliği boyunca fiziksel şiddetin yanında psikolojik şiddet de gördüğünü ve hep baskı altında yaşadığını söyleyen S., “Telefon kullanmam dahi yasaktı. Para vermez, dışarı çıkmamı istemezdi. Sürekli onu aldattığımı düşünüyordu ve beni bu suçlama ile baskılıyordu. Ben de psikolojik olarak artık çöktüğüm için boyun eğiyordum, evden bile çıkmıyordum. Sürekli kendimi ona ispatlamak zorundaydım” diye konuştu.

“İKİ KEZ ÖLDÜRMEYE ÇALIŞTI”

S., H’nin kendisini iki kez öldürmeye çalıştığını da belirterek, “Yatakta yattığımız bir gece birden boğazımı sıkmaya başladı. Elinden son anda kurtuldum. İkinci teşebbüsünde ise bir gece kapıya gelerek ‘Hadi gezmeye gidelim’ dedi. Daha sonra arkadaşı beni telefonla arayarak, ‘Yenge sakın ama sakın onunla bir yere gitme. Seni kayalıklardan aşağı atmayı planlıyor’ dedi. ‘Kim vurduya gidecek’ demiş benim için arkadaşlarına. Ben de gitmedim bunları duyunca. ‘Neden beni öldürmek istiyorsun’ diye sordum, tek bir şey söylemedi” ifadesini kullandı.

“KORUMA MASRAFLARINI KARŞILAMAN GEREK”

“Her uzaklaştırma kararımda koruma var ama o koruma yok” diyen S.,  “Neden koruma verilmiyor” diye sorduğunda masrafları karşılamasının istendiğini şöyle anlattı:

“Polisler bana, ‘Yemesini, içmesini, benzinini, her şeyini karşılayacaksın’ dediler. Ben bunları karşılayamadığım için koruma sağlanmadı. Ben her karakola gittiğimde, “Devlet bana koruma verdi. Niye korumuyorsunuz’ dedim. Cevap olarak ‘Hanımefendi devlet her şeyi karşılayamaz’ dediler.”

Mission News Theme by Compete Themes.