İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PSAKD Yöneticisi Nafiye Kaban: “Kadınlar Kendilerine Ait Olan Alanlara Sahip Çıkmalı”

Geçtiğimiz yıl Türkiye ve Dünya’dan Alevilerin Balıkesir Edremit’te bir araya gelerek gerçekleştirdiği Alevi Çalıştayı’nda Alevi kurumlarındaki kadın eşitsizliğine karşı her cemevinde bir kadın bölümü açılması kararı alınmıştı.

Çalıştayın ardından kararın ilk adımı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Cemevi’nde atıldı.

Kadın evine ilişkin çalışmaları yönetimde bulunan Nafiye Kaban yürütüyor. Dün cemevinde yapılan 3. bahar şenlikleri kapsamında kadın evinin açılışı da yapıldı. Kadınların katılımıyla yapılan açılışta kısa bir konuşma yapan Kaban, Alevi inancının yol ve erkanını sürdüren PSAKD’nin en zayıf olan tarafının kadınların olmaması olduğuna dikkat çekerek Alevi inancının kadın ve erkeğe eşit baktığını ancak bu durumun yaşama geçirilmesinde böyle olmadığına işaret etti.

Toplumsal rollerin kendisini Alevi kültüründe de gösterdiğini ifade eden Kaban, kadınların kendilerine ait olan alanlara sahip çıkması, bu alanlarda görev alması ve buralara kadın emeği ile bilincini taşıması gerektiğini söyledi. Kaban, verdikleri mücadelenin meyvesini mutlaka alacaklarını da sözlerine ekledi.

Mission News Theme by Compete Themes.