İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sivas Katliamı sanıklarını savunmak istemediği için davadan çekildi

Sivas Katliamı davasında firari sanıkların yargılandığı duruşma Ankara’da görüldü. Ankara Barosu’ndan firari sanıkların savunulması için atanan avukatlardan biri “Madımak Katliamında yer alanların savunulmasında avukat olarak bulunmak istemediğini” söyleyerek davadan çekildi.

2 Temmuz 1993 yılında 2’si otel çalışanı 33 insanın katledildiği Sivas Katliamı davasında firari sanıkların yargılandığı duruşma Ankara Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya 2 Temmuz Şehit aileleri, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül ve MYK üyeleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı  Gani Kaplan ve MYK üyeleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez, HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, Alevi Kültür Dernekleri (AKD) MYK üyeleri, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Sekreteri Murat Işık, Ankara Şube Eş Başkanı Mustafa Karabudak, PSAKD Eski Genel Başkanı Ali Balkız ile çok sayıda kişi katıldı.

AVUKAT DAVADAN ÇEKİLDİ

PİRHA’nın haberine göre duruşmada müdahil avukatlardan Avukat Şenal Sarıhan, Kazım ve Özgür Piroğlu da hazır bulundu. Sivas Katliamı davasında ceza alan ve aranan şahıslar için Ankara Barosu tarafından görevlendirilen avukatlardan biri Madımak Katliamında yer alanların savunulmasında avukat olarak bulunmak istemediğini davadan çekildiğini mahkemeye belirtti.

DURUŞMA 18 MART 2020’YE ERTELENDİ

Kimlik beyanlarının ardından firari sanıkların adreslerinin belirlenmesi ve iadeleri için Almanya ve Hollanda hükümetine İçişleri Bakanlığı’nca yazı yazılmasına ve mahkemenin 18 Mart 2020 Çarşamba gününe ertelenmesine karar verildi.

Mission News Theme by Compete Themes.