İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sözcü davasında bugün de karar çıkmadı

Sözcü Gazetesi yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru, Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz ve gazetenin sahibi Burak Akbay’ın da aralarında bulunduğu 9 sanıklı FETÖ’ye yardım davasında bugün de karar çıkmadı. Dava 27 Aralık’a ertelendi.

İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 37. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada yargılanan gazeteciler yine yalnız bırakılmadı.

YARGI PAKETİ NEDENİYLE EK SÜRE İSTENDİ

Sözcü Avukatı İsmail Yılmaz’ın “Davada verilen mütalaa yargı reformundan önce verilmiştir. Yargı reformu resmî gazete yayımlanmıştır ve mütalaa bu yüzden boşa düşmüştür. Bu yüzden bu değişikliği dikkate alınarak yeniden mütalaa verilmelidir.” talebinde bulundu.

Sözcü Avukatı Serhan Özdemir de, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin Cumhuriyet davasında verdiği bozma kararının gerekçelerini hatırlattı. Bunun; Sözcü davasına ışık tutacak bir karar olduğunu söyledi. Bu doğrultuda beraat kararı verilmesini istedi.

İstanbul 37 Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Sözcü davasında Burak Akbay’ın avukatı, “Sanık lehine olan değişiklikler resmi gazetede yayımlanmıştır” diyerek müvekkili hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasını talep etti. Savunma için ek süre istedi.

Emin Çölaşan’ın avukatı ise Yargıtay’ın Cumhuriyet gazetesi kararı ve yargı reformu paketi de göz önünde bulundurularak müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini mahkeme aksi kanatte ise basın kanunun uygulanarak düşme kararı verilmesini talep etti.

Diğer sanık avukatları da ayrı ayrı söz alarak, kanunda yapılan yeni düzenleme çerçevesinde savcının yeniden mütalaa düzenlemesi, mahkemenin delilleri yeniden tartışması ve sanıklara savunma için yeniden süre verilmesi gerektiğini ifade etti.

27 ARALIK’A ERTELENDİ

Mahkeme, kanun değişikliği dikkate alınarak dosyanın iddia makamına gönderilmesine ve yeni mütalaa sunulacaksa esas hakkındaki savunmalar için süre verilmesine karar vererek Sözcü Gazetesi davasını 27 Aralık 2019 tarihine erteledi.

(HABER MERKEZİ)

Mission News Theme by Compete Themes.