İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vatan Partisi’nden ‘Seyit Rıza Heykeli Kaldırılsın’ başvurusu

 Vatan Partisi, Tunceli Valiliği ve belediyeye il sınırları içinde bulunan bütün cadde, sokak, meydan ve diğer tabelalardan Seyit Rıza isim ve sembollerinin kaldırılması için başvurdu. 

Vatan Partisi, Dersim Belediyesi tarafından yaptırılan Seyit Rıza heykeli başta olmak üzere, il sınırları içinde bulunan bütün cadde, sokak, meydan ve diğer tabelalardan Seyit Rıza isim ve sembollerinin kaldırılması için Tunceli Valiliği’ne ve Belediyeye başvurdu.

Başvuru dilekçesinde, “14 Kasım 1937 tarihinde idam cezasına çarptırılmış ve cezası 15 Kasım 1937 tarihinde infaz edilmiştir” denildi.

Dilekçede Seyit Rıza’nın, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren devletin otoritesini tanımadığı iddia edilerek, Seyit Rıza’yı simgeleyen bütün heykellerin kaldırılması, Dersim sınırları içerisinde yer alan, Seyit Rıza’nın ismi verilen bütün cadde, sokak, meydan ve her türlü yapı isimlerinin değiştirilmesi talep edildi.

Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan’ın imzasıyla hazırlanan talep dilekçesi, Arif Doğan tarafından Tunceli Valiliği ve Belediyeye teslim edildi.

Vatan Partisi, geçtiğimiz günlerde de Şeyh Sait’in isim ve sembollerinin kaldırılması için Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesine de başvuruda bulunmuştu.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, daha önce Dersim ismine tepkiler göstermiş, Dersim’i Katliamı’nı savunmuş ve Seyit Rıza’ya yönelik hakaretlerde bulunmuştu.

(HABER MERKEZİ)   

 

Mission News Theme by Compete Themes.