İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yılmaz Çelik’in iddianamesi hazırlandı: Türkü söylemek ‘suç’ delili sayıldı

Yakın zamanda tutuklanan sanatçı Yılmaz Çelik’in iddianamesi hazırlandı. İddianamede, bir itirafçının Yılmaz Çelik üzerine verdiği ifadeler yer alırken aynı zamanda Çelik’in İbrahim Kaypakkaya ve Mahir Çayan’ın fotoğraflarının yer aldığı sosyal medya paylaşımları ve ‘Ali Haydar Ölmez’ türküsünün seslendirmesi “suç” delili sayıldı.

Dersim’de 8 Aralık’ta konser sonrası ev baskınıyla gözaltına alınan ve 2 gün gözaltında kaldıktan sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Yılmaz Çelik hakkında “örgüt üyesi olma” ve “örgüt propagandası yapmak”tan iddianame hazırlandı.

İddianamede bir itirafçının Yılmaz Çelik üzerine verdiği ifadeler yer alırken aynı zamanda Çelik’in İbrahim Kaypakkaya ve Mahir Çayan’ın fotoğraflarının yer aldığı sosyal medya paylaşımları ve “Ali Haydar Ölmez” türküsünün seslendirmesi “suç” delili sayıldı.

Yılmaz Çelik’in Ovacık ilçesinde yer alan ve aynı zamanda kendi köyü olan Kedek bölgesine gidişleri de iddianamede “kuryelik” iddiasına delil olarak gösterildi. Çelik, savcılık ifadesinde A.O’yu tanımadığını belirterek ifadede belirtilen tarihlerde festival ve derleme yapmak amacıyla Ovacık’ta bulunduğunu kaydetti. Jip tarzı aracın kendisine ait olduğunu, ancak renginin tanığın anlatımının aksine siyah değil gri olduğunu ifade eden Çelik, suçlamaları kabul etmediğini ifade etti.

” SUÇU SAZ ÇALMAK”

Yılmaz Çelik hakkında hazırlanan iddianameye ilişkin, Avukatı Hüseyin Aygün  şunları ifade etti: ‘‘ Sanatçı Yılmaz Çelik 2020’ye hapishanede girdi. Yılın son gününde yayınlanan iddianameye göre suçu cidden saz çalmak.Yaklaşık 50 yıl evvel yargısız infaz ve işkence ile öldürülen Ali Haydar Yıldız, İbrahim Kaypakkaya ve Mahir Çayan’ı anmak, ‘Vartinik Ağıdı’nı söylemek suç sayıldı.”

Aygün, Çelik’in ilk duruşmasının 26 Mart 2020 günü Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüleceğini belirti.

 

Mission News Theme by Compete Themes.