İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yunanistan’da Kasım Kurbanı etkinlikleri başlıyor

Yunanistan’da her yıl geleneksel olarak yapılan, “Kasım Kurbanı Etkinliği”- Mürsel Bali Kurbanı bu sene de; 9 Kasım Cumartesi günü Seyyid Ali Sultan Dergahı sınırları içindeki “Mürsel Bali Sırtı”nda yapılacak.  

Yunanistan’daki en önemli Alevi-Bektaşi etkinliği olan Kasım Kurbanı etkinliği, inançsal bir tarihi gün dönümünü simgelerken, aynı zamanda binlerce insanın katıldığı bir sosyal etkinlik özelliği de gösteriyor.

Yunanistan’da, Seyyid Ali Sultan (Kızıldeli)’nin manevi varlığını yaşatmak ve onunla özdeş dergâhın (ocak-tekke) korunup onarılması vazifesini gönüllü olarak üstlenen insanlar tarafından kurulmuş Seyyid Ali Sultan Dergâhı Koruma Heyeti Kurumu tarafından düzenlenen etkinliğe, aynı zamanda yurt dışından da katılımlar oluyor. Etkinlikte; Rumeli’yi fetheden, Rumeli’nin Gözcüsü olarak kabul edilen, Seyyid Ali Sultan ve tüm eren-evliyalar aşkına kurbanlar kesilip lokmalar dağıtılıyor.

Seyyid Ali Sultan (Kızıldeli), Rumeli (Balkanlar)’da Sarı Saltuk’tan (Rumeli’ye geçişi 1263) sonra bu toprakların sevgiden, barıştan, dostluktan yana bir yurt yapmış, buraların Ehlibeyt’in ışığıyla nurlanmasını sağlamış, bu topraklara bolluk ve bereket, adalet ve barış getirmiş bir alp-eren olarak anılıyor.

Pir Hünkâr Hacı Bektaş Veli düşünce dünyasının içerisinde yer alan ve 1354 tarihinde diğer eren ve alp-erenlerle bu topraklara gelmesinin üzerinden yüzyıllar geçmiş olmasına rağmen halen çok derin bir sevgi ve saygıyla anılıyor, onunla özdeş gelenekleri yaşatılıyor.

O bir inanç önderi olmasının yanında, bir toplum önderi olarak kabul ediliyor, tüm dünyada aralıksız hizmet yürüten en önemli Alevi- Bektaşi inanç ve kültür merkezlerinden birinin kurucusu olarak kabul edilen bir seyyid olarak seviliyor. Gerçekten de bu ocak-tekke merkezi çerağların sönmeden yandığı, meydanevinde cemlerin yapıldığı, dünya Alevi- Bektaşi toplumunun en önemli inanç merkezlerinin başında yer alıyor.

TÜRKİYE VE BULGARİSTAN’DAN DA KATILIM OLACAK

Eski Türk takviminde kışın başlangıcı olarak kabul edilen 8 Kasım günü, inançlarını, kültürlerini her koşulda ve tüm boyutuyla sürdüren- yaşatan Yunanistan’daki Alevi Bektaşi toplumu için de ayrı bir öneme sahip. Önceki senelerde olduğu gibi bu seneki etkinliğe de, Türkiye ve Bulgaristan’dan birçok misafirin katılması bekleniyor.

Seyyid Ali Sultan (Kızıldeli) Türbesi, Ruşenler (Russo) Köyü sınırlarında. Ruşenler ise Dimetoka (Didmotiho) İlçesi, Evros (Meriç) İli’ne bağlı.

Ayhan AYDIN

Mission News Theme by Compete Themes.