İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Aleviler Dünya’nın dört bir yanında örgütlenmeye gidiyor’-VİDEO

Alevilerin sorunlarına dair Dünya’nın dört bir yanında örgütlendiklerini belirten  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe, Alevilerin son 30 yıldır yaygın bir şekilde örgütlendiğini çünkü Aleviliğin sadece Türkiye’nin değil dünyanın bir sorunu olduğunu söyledi.

HABERİN VİDEOSU

https://www.youtube.com/watch?v=tEXngs-s55A

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe Alevilerin yaşadığı sorunlar karşısında Dünya’nın dört bir yanında örgütlülüğe gitmesine ilişkin konuştu.

Alevilerin sorunlar karşısında hem Türkiye’de hem Dünya’nın dört bir yanında örgütlenmeye gittiğini kaydeden Erçe, Alevilerin son 30 yıldır yaşadıkları sorunlar karşısında  bulundukları her yerde örgütlenemeye gittiğini çünkü Aleviliğin bugün sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın bir sorunu olduğunu ifade etti. Erçe, Aleviliğin kendi içerisinde doğrudan, eşitlikten, adaletten yana bir inancı barındırdığından Alevilerin bulundukları yerlerde mutlaka biraraya gelerek bu duruma dair örgütlemeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

 “ALEVİLİK ÇIKIŞ NOKTASINDAN UZAKLAŞTI”
Anadolu Aleviliğini Anadolu’nun en kadim inançlardan birisi olarak değerlendirmenin mümkün olacağını dile getiren Erçe, şöyle devam etti:

Alevilik kökü binlerce yıla dayalı olan bir doğa inancı ve dolayısı ile Anadolu Alevilerin kökenleri gereği baktığımızda eşitlikçi mülkiyeti red eden tüm ile doğa ile hemhal olmuş bir inanç olduğunu gösteriyor. Bugün geldiğimiz aşamada ne yazık ki hem yıllarca süren asimilasyon politikaları ile hem de kendi iç meseleleri, ile çıkış noktasından uzaklaştığını görüyoruz. Alevilerin köyleri boşaltılmış, yanlızlaşmış, gittikleri yerlerde başka problemler ile karşılaşmış, açlık, yoksulluk çekmiş gecekondu mahallelerine yerleşmiş. Dolayısı ile  inançtan bir uzaklaşma söz konusu olmuş. Ama Aleviliğe inanç itibarı ile baktığında bundan binlerce yıl önce kurmuş oldukları ocak sistemi ile dergah sistemi ile nasıl bir sosyal yaşam içerdiğini bugün artık akademik dünyada biliyor, yazıyor, çiziyor. “

“YOL CÜMLEDEN ULU”

Yeni bir alevi örgütlenmenin olması gerektiğini çünkü 30 yıldır var olan örgütlenmenin belli bir tıkanma ile karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Erçe son olarak şunları kaydetti:

“Alevi örgütleri bugüne kadar çok güzel işler yaptı bugüne kadar çok önemli mücadeleler yürüttü ama bugün için birçok şeye cevap veremez, yanıt veremez noktaya geldiğini görüyoruz. Acaba bu tıkanmayı nasıl aşabiliriz yeni bir Alevi örgütlenmesini nasıl inşa edebiliriz. Nasıl yeni bir modeller önerebiliriz. Buna dair kafa yormamız gerekiyor. Çıkışın yine yolda olduğunu yolunda cümleden ulu olduğunu düşünüyor ve buna inanıyoruz. “

(HABER MERKEZİ)

 

 

Mission News Theme by Compete Themes.