İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Alevilerin yemeği yenmez” diyerek Alevilere hakaret etmişti. Savcılık suç saymadı!

Arnavutköy’de Cumhuriyet Ortaokulu’nda ücretli din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeninin, “Alevilerin yemeği yenmez” sözleri ilgili Arnavutköy Cemevi yöneticilerinin Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı suç duyurusu için savcılık suç unsuru oluşmadığı gerekçesiyle “kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Arnavutköy Cemevi Başkanı Yüksel Yılmaz, savcılığın bu kararına tepki gösterdi.

2018 yılında İstanbul’da 201Arnavutköy ilçesinde bulunan Cumhuriyet Ortaokulu’nda ücretli din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak görev yapan G.B. derste “Alevilerin Hz. Peygamber efendimizi sevemediğini” konu almış ve devamında “Alevilerin yemeği yenmez” diyerek Alevilere hakaret etmişti.

Arnavutköy Cemevi yönetimi, 8 Ekim 2018 yılında öğretmen hakkından İstanbul Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

SAVCILIK GEREKÇESİ

Gaziosmanpaşa Başsavcılığı başvuru için kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdi. Başsavcılık gerekçesinde şunları savundu:

“‘Birinci ve ikinci husus, halkın sosyal sınıf, ırk, dini, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini diğer kesimi aleyhine kine ve düşmanlığı’ ‘alenen tahrik’ olduğu, şüpheli üzerine atılı suç bakımından aleniyet unsurunun bu bakımından gerçekleşmediği,

Üçüncü husus ise birinci ve ikinci hususta belirtilen hareketin ”bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasını’ gerektirmesi gerektiği, bu nedenle şüphelinin eyleminin bu sonuca yol açmadığı,

TCK 216/2 maddesinde düzenlenen suç bakımından ise şüphelinin eyleminin gerçekleştirdiği yer bakımından aleniyet unsurunu oluşturmadığı,

Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmada müştekinin şikayet dilekçesi, tanık ifadeleri, şüphelinin savunması ile dosya kapsamı ve toplanan deliller birlikte değerlendirildiğinde şüphelinin üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı anlaşılmış olmakla, olayla ilgili olarak kamu adına KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA karar verildi.”

ARNAVUTKÖY CEMEVİ BAŞKANI: BU OLAYIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ!

Arnavutköy Cemevi Başkanı Yüksel Yılmaz, savcılığın bu kararına tepki gösterdi.

Yılmaz, “Bugün öğrendik ki Alevilere hakaret etmek suç değil. Biz yılmayacağız, mücadelemize devam edeceğiz. Bir üst mahkemeye başvuracağız” dedi. Yılmaz, bu olayın peşini bırakmayacaklarını belirterek, “Bu davanın bu hale gelmesinde, solcuyum, sosyal demokratım diye siyaset yapanlar bu davaya sahip çıkmadılar. Bugün bize hakaret edildi, yarın onlara hakaret edilmeyeceğinin garantisi yok. Alevi kurumları büyük hizmetler yapıyorlar ama bu davaya sahip çıkmadılar. Üzülüyorum. Alevilere küfretmekle tüm topluma hakaret edilmiştir”  diye konuştu.

 KAYNAK PİRHA

Mission News Theme by Compete Themes.