İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AP Alevi Dostluk Grubu heyeti, AP milletvekilleriyle görüştü

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Diplomasi Komisyonu öncülüğünde kurulan Avrupa Parlamentosu (AP) Alevi Dostluk Grubu heyeti, Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleriyle Brüksel’de bir araya geldi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Alevi Dostluk Grubu heyeti, Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleriyle Brüksel’de bir araya geldi.

AABK 2. Başkanı ve FUAF YK Üyesi Erdal Kılıçkaya, Belçika Federasyonu Genel Başkanı Harun Özdemir, Almanya Marl Cemevi Başkanı Aynur Özcan, Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu önceki dönem Genel Başkanı Ethem Şahin ve Deniz Servantie’den oluşan AP Alevi Dostluk Grubu heyeti Brüksel’de, Avrupa Birleşik Solu, Yeşiller, Sosyal Demokratlar, gibi parti milletvekilleri ve Türkiye Komisyon Başkanı ile temaslarda bulundu. Yapılan görüşmede, yeni dönemde AP bünyesinde yapılacak çalışmalar gözden geçirildi.

Günther Sidl (SPÖ), Özlem Alev Demirel (Birleşik Solu), Sergey Lagodinsky (Yesiller), Martin Sonneborn (Bağımsız), Birgit Sippel (SPD), Bernard Guetta (Renew), Dennis Radtke (CDU), Maria Noichl (SPD) gibi AP milletvekilleriyle görüşen AP Alevi Dostluk Grubu heyeti adına yapılan açıklamada, Avrupa genelinde yaşayan iki milyon Alevinin yüzde sekseninin Avrupa vatandaşı olduğu belirtilerek, Alevilerin oy vererek seçilmelerini sağladığı AP milletvekilleriyle birlikte ortak çalışmalar başlattıkları kaydedildi.

Önümüzdeki aylarda, AP Alevi Dostluk Grubu ve AP Partileri, birlikte daha somut adımlar atarak, Alevilerin demokratik temsiliyeti, kimlik, demokrasi, özgürlükler, eşit haklar ve Türkiye’de özellikle Alevilerin asimilasyonuna dair politikalar, Alevi kanaat önderlerine yönelik baskı ve yargı süreçleri ele alınarak, Avrupa Parlamentosu bünyesinde çalışmalar yürütmek istediklerini belirttiler.

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’e yönelik açılan davalar ve yurt dışına çıkış yasağı gibi konuların da ele alındığı görüşmelerde AP milletvekilleri konuyu yakından takip ettiklerini ve yakında bununla ilgili somut girişimlerde bulunacaklarını ifade ettiler.

Avrupa Parlamentosu’nda yaptıkları görüşmelerden son derece memnun kaldıklarını belirten AP Alevi Dostluk Grubu heyeti, bir sonraki AP milletvekilleriyle buluşmanın Aralık ayında olacağını ve bu tarihte AP Alevi Dostluk Grubu’nun 2020 yılı için çalışma programını açıklayacaklarını kaydettiler.

Mission News Theme by Compete Themes.