İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avustralya’da gazeteler basın özgürlüğü için ilk sayfalarını kararttı

Avustralya’da hükümetin, ‘ulusal güvenliği’ gerekçe göstererek basın özgürlüğü konusunda kısıtlamalara gitmesi üzerine ülkenin en büyük rakip gazeteleri bir araya gelerek ilk sayfalarını kararttı.

Avustralya Federal Polisi, Haziran ayında devlet kanalı ABC’nin Sydney ofisine ve News Corp Australia’da çalışan bir gazetecinin evine baskın düzenlemiş ve farklı haberlerde ‘ulusal güvenliği tehlikeye soktuğu’ söylenen gizli bilgilerle ilgili arama yapmıştı.

Aynı zamanda iki gazeteci ve bir haber müdürünün yargılanabileceği belirtilmişti.

Sendikalar, basın kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve politikacılar bu gelişmeye büyük tepki göstermişti.

Hükümetin “ulusal güvenlik” gerekçesini sunarak basın özgürlüğü konusunda kısıtlamalara gitmesi üzerine, ortak alınan kararla gazeteler bugün ilk sayfalarını kararttı.

Aynı zamanda gazeteciler, basın kuruluşlarında yapılacak aramalar için gereken izne karşı yeni bir formül getirilmesi ve gazetecilere konuşan kaynakların korunmasına yönelik adımlar atılması yönünde çağrıda da bulundu.

“BENDEN NE SAKLAMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Ülkenin en büyük medya kuruluşlarından News Corp Australia şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Michael Miller da, Twitter hesabından gazetelerin sansürlenmiş ilk sayfalarını paylaşarak, “Hükümet, gazetecilerin neyi bildirebileceğine dair ne zaman yeni bir kısıtlama getirse Avustralyalılar kendilerine şunu sormalı: Benden ne saklamaya çalışıyorlar?” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/michaelmillerau/status/1186043213011795968

Ulusal yayın kuruluşu ABC’nin İdari Müdürü David Anderson da, “Avustralya, dünyanın en sır küpü demokrasilerinden biri olma riskini taşıyor” yorumunu yaptı.

Başbakan Scott Morrison ise, yapılan bu protesto üzerine yaptığı açıklamada basın özgürlüğünün önemli olduğunu ancak ‘kimsenin hukukun üstünde olmadığı’ belirterek, “Bu, beni de kapsıyor, herhangi bir gazeteciyi de” dedi.

 

Mission News Theme by Compete Themes.