İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BAF Başkanı İsrafil Erbil: “Biz Dünyanın Gülen Aydınlık ve Barış Yüzüyüz!”

Britanya 9. Alevi Festivali, 25 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında BAF’ın Enfield’daki yerleşkesinde gerçekleştirildi. Toplumu buluşturan festivalde; 23 Haziran’da Türkiye’nin geleceğini tayin edecek “Her Şey Çok Güzel Olacak” çağrısına destek verildi. BAF Başkanı İsrafil Erbil, “Biz Aleviyiz, Kızılbaşız, Bektaşiyiz. Biz dünyanın gülen, aydınlık ve barış yüzüyüz.” dedi.

Britanya Alevi Federasyonu (BAF) tarafından, “Enel Hakk Yolunda Her Şey Çok Güzel Olacak” düsturuyla hazırlanan 9. Britanya Alevi Festivali, Enfield’daki yerleşkede sekiz gün boyunca binlerce kişiyi bir araya getirdi.

Geçen yıla oranla daha kapsamlı hazırlanan festivalde; Alevi kültür merkezleri, Cem evleri, sanatçılar, yazarlar ve yöre-köy dernekleri toplumla bir araya geldi. Protest müziğin güçlü sesi Ferhat Tunç da festival kapsamında sahne aldı.

2 Haziran Pazar İAKM-Cemevi’nin ev sahipliğinde Hackney Downs Park’ta yapılan Park Şenliği ardından festival, 16 Haziran’da BAF İskoçya Bölge Cemevlerinin ev sahipliğinde Edinburgh’ta devam edecek. Britanya Alevi Festivali, 22-23 Haziran’da BAF Orta Bölge Cemevlerinin ev sahipliğinde Sheffield’te gerçekleştirilecek etkinlikle sona erecek.

Festivalin açılış gününde; Aleviliğin en önemli ritüellerinden olan semah dönüldü. BAF ve bağlı cemevleri tarafından geleneksel hale getirilen ve her yıl on binlerce kişinin katıldığı festival; çocuklar, yetişkinler ve yaşlıların kucaklaştığı, eğlendiği, muhabbet ettiği, ürettiği, paylaştığı, yolunu, gönlünü ve aklını birlediği çok önemli bir kültürel ve sosyal etkinlik olarak görülüyor.

Halk oyunları, resim sergileri, paneller, konserler, okumalar, tiyatro gösterileri ve sportif yarışmaların yanı sıra çocukların kendi dünyasını kurduğu Britanya Alevi Festivali; lokmaların paylaşıldığı çadırlar ve yöre-köy derneklerinin kendilerini tanıttığı etkinliklerle bir sosyal dayanışma meydanına da dönüştü.

“Kimin Ağzında Barış Sözü Varsa Onunla Beraberiz”

BAF Başkanı İsrafil Erbil’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Britanya 9. Alevi Festivali’nin açılış törenine; aralarında milletvekilleri Joan Ryan ve Kate Osamar’ın da yer aldığı pek çok konuk katıldı.

BAF Başkanı İsrafil Erbil, açılışta yaptığı konuşmada, ‘Bir kez daha kimliğimizle, kültürümüzle, var olduğumuz halimizle meydandayız. Bugün bir kez daha, ‘Biz buyuz, biz Aleviyiz, Kızılbaşız, Bektaşiyiz, biz dünyanın gülen, aydınlık ve barış yüzüyüz diyoruz. Hata yaparsak affola, eğer iyi bir şey yaparsak, küçücük bir iz bırakırsak da Hakkola. Alevilerden ırkçılık, milliyetçilik beklemeyin. Aleviler, kimin ağzında birlik ve barış sözleri varsa onlarla beraberdir” dedi.

“Demokrasi Ve Hoşgörü Kültürü”

Erbil’in ardından söz alan, Britanya Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu Başkanı, Enfield North Milletvekili Joan Ryan, konuşmasına, parlamentoda gerçekleştirilen Maraş ve Dersim katliamı anma törenlerini hatırlatarak başladı. Bu etkinliklerini Türkiye ve İngiltere’de yaşayan Alevilerin yeniden katliama uğramaması için pozitif bir katkı olarak değerlendiren Ryan, gelecekte de bu tür etkinlikler gerçekleştirmeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Britanya’da yaşayan Alevilerin, diğer toplumlara örnek olduklarını söyleyen Ryan, festival alanında bulunan farklı görüşlerden binlerce insanın, toplumun sahip olduğu demokrasi ve hoşgörü kültürünün örneği olduğunu belirtti. BAF Başkanı Erbil’in Alevi toplumu için gösterdiği çabayı da takdir eden Enfield Milletvekili, bundan sonraki etkinliklere de destek vereceğini kaydetti.

“Diğer Toplumlara Da Örnek”

İşçi Partisi Edmonton Milletvekili Kate Osamor’da, sekiz gün sürecek festivalin Alevi toplumundaki dayanışmayı pekiştirmenin yanı sıra diğer toplumlar açısından da örnek olacağını vurguladı. Alevi toplumunun İşçi Partisi’ne gösterdiği destekten dolayı minnettar olduklarını belirten Osamor, kendisinin de milletvekilliği süresince Alevi derneklerinin faaliyetlerine katkı sunmaktan mutluluk duyacağını ifade etti.

“Aleviliğin Parçası Olmak Gurur Verici”

Enfield Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Özaydın da, “Ayrımcılığın, ırkçılığın, ötekileştirmenin her geçen gün daha da çoğaldığı dünyada, merkezinde insanın bulunduğu inancımızın bir parçası olmaktan onur ve gurur duyuyorum” dedi.

“AKP’ye Seçimi Kaybettiren HDP’dir”

Sözlerine, Türkiye’de 24 Haziran’da yapılan genel seçimde, HDP’yi baraj altında bırakmak isteyen zihniyete geçit vermeyen Britanya’daki seçmenlere teşekkür ederek başlayan HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen ise, “HDP olarak altı ay önce iki aşamalı bir strateji belirledik. İlk önce, ‘Kazandığımız belediye başkanlıklarına atanan kayyumları, 31 Mart’ta Ankara’ya süreceğiz’ dedik ve bunu başardık. Batıda da ‘AKP-MHP blokunu kaybettirerek kazanacağız’ dedik. Bu da yüzde 100 tuttu. Adana, Mersin, Antalya ve İstanbul’da AKP’ye seçimi kaybettiren HDP’dir” dedi.

“Her Şey Muhteşem Olacak”

HDP’nin 23 Haziran’daki İstanbul seçiminde takınacağı tutumun da aynı olduğunu ifade eden Özen, şöyle devam etti:

“31 Mart’ta demokrasi güçleri bir araya geldiğinde faşizmin yenilebileceğini gösterdik. Bugün de durduğumuz yerdeyiz. 31 Mart’ta ne yaptıysak 23 Haziran’da da aynısını yapacağız. Demokrasi güçlerini örgütleyerek, onları 23 Haziran’da yine yeneceğiz. Ekrem İmamoğlu diyor ki, ‘Her şey çok güzel olacak.’ Biz de diyoruz ki, ‘Her şey çok güzel olacak, hatta muhteşem olacak.”

Mission News Theme by Compete Themes.