İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

43 yıl önce, devlet Maraşta Alevilere karşı suç işlemiştir.

Bundan tam 43 yıl önce, devlet Maraşta Alevilere karşı suç işlemiştir.
Tüm Alevi katliamlarında olduğu gibi o gün de camilerden anonslar yapılarak Aleviler hedef alınmıştır. Önceden hazırlanmış silahlar, baltalar, benzin bidonları katil sürüsüne dağıtılmış ve kentte Alevi katliamı başlatılmıştır. Bu katliamda tıpkı diğer Alevi katliamları gibi devletin gözetiminde gerçekleşmiş, şehirdeki kolluk kuvvetleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır. Maraş’ta yaşlı, genç, çocuk yüzlerce insan sadece Alevi oldukları için hunharca katledildi. Evler yakılırken canını kurtarmaya çalışan insanlar baltalarla öldürüldü.
Tüm bunlar ve daha fazlası o dönemde, “Allah için savaşa” diye slogan atan MHP öncülüğünde, devlet gözetiminde yapılmıştır.
Alevilere bu kadar düşman olmak, kin duymak hangi aklın ve inancın ürünüdür. Yıllarca komşuluk yaptığı insanları, çocukları vahşice katletmek hangi vicdana sığar. 90 yaşındaki bir kadını işkenceyle katletmek hangi ahlakın ifadesidir. Alevilere kin ve nefret duyanlar nasıl bir psikoloji içindesiniz.? Biz biliyoruz ve onun için örgütleniyor, demokrasi, eşitlik, özgürlük ve laiklik mücadelesi veriyoruz.
Aradan geçen bunca zamana karşın hiç bir şey değişmemiş tam tersi, bu 43 yılın 20 yılında iktidar olan AKP’de Alevi düşmanlığının odağı halindedir. Çünkü, herkesin Türk ve Sünni olduğunu iddia eden ve Diyanet işleri başkanlığını devletin merkezine alanlar huzurdan, adaletten, eşitlikten bahsedemezler.
Bu gün ülkede bir tek bakan Alevi değilken, vali, rektör, ordu komutanı yokken Alevi güzellemesi yapılması tam da akp pişkinliğidir. Tarih boyunca Alevileri katledenler, bu gün dedelere maaş, cemevlerine ise “kültür merkezi” gömleğini giydirerek Aleviliği katletme peşindeler. Bu vesileyle belirtelim ki, devletten maaş alan yada alacak olan dedeler, Kerbelada Ali Askeri, Maraş’ta AliTraş’ı, Madımakta Koray Kaya’yı katledenlerle el sıkışmış sayılacaktır.
Faşizm, iktidarını korumak için her dönemde Alevileri hedef almıştır. Çünkü tekçi, ırkçı ve siyasal İslamcıların korkulu rüyası 73 millete bir nazarla bakan Alevilerdir. Bu bağlamda Malatya, Maraş ve Çorum’da Alevi katliamları yaparak 12 Eylül faşist darbesini gerçekleştirmiştir.
Milliyetçi ve siyasal İslam’ın ülkeyi getirdiği yer ortadadır. Kan, gözyaşı, açlık, sürgün ve yok saymaktır.
Biz Aleviler, her türden tekçiliğe ve ırkçılığa karşı 73 millete bir nazarla bakmaya devam edeceğiz. Biz Aleviler, şeriata, yobazlığa ve her türlü gericiliğe karşı Laikliği savunmaya devam edeceğiz.
Başta Alevi katliamları olmak üzere hiçbir katliamı unutmadık, unutturmayacağız.
25 Aralık Cumartesi günü Maraş’ta olacağız.

PİR SULTAN ABDAL
KÜLTÜR DERNEĞİ
GENEL MERKEZİ

Mission News Theme by Compete Themes.