İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cemevi projesi için arsa kamulaştırdı.

AKP’li Koçarlı Belediyesi ve Aydın Valiliği ile iş birliğinde Atatürk Mahallesi’nde inşa edilecek Cemevi projesi için arsa kamulaştırdı.

Bugüne kadar Alevilerin ibadethanesi olan cemevlerini tanımayan, kamusal haklardan faydalanmasının önüne geçen hükümet ve yerel yönetimler, Aydın’ın Koçarlı ilçesinde cemevi inşa etmeye hazırlanıyor.

AKP iktidarı döneminde Alevilere yönelik hak ihlalleri ülkenin dört bir yanında ev işaretlemeleri, zorunlu din dersleri, eğitimde ihlaller, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmemesi ve elektriklerinin kesilmesi, köylere cami dayatması, hizmet verilmemesi, cemevlerini belediyelerin yönetmesi, gözaltı ve tutuklamalar vb. şeklinde devam ediyor. Tüm bunlara rağmen İçişleri Bakanlığı danışmanlarının ‘ihtiyaç’ ziyaretleri ve yerelde AKP’li belediyelerin cemevi inşa etme çabaları bu samimiyetsizliği ortaya koyuyor.

Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, Aydın Valiliği  ile birlikte yapacakları cemevinin 2023 yılında hizmete gireceğini söyledi. İnşa edilecek cemevi için hangi kurum, vakıf veya şahıslar ile protokol imzalandığı bilgisi halen paylaşılmadı.

İddiaya göre Atatürk Mahallesi’nde Muharrem ayı dolayısıyla bu yıl düzenlenen iftar yemeğine katılan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ve Belediye Başkanı Nedim Kaplan’dan mahalle sakinleri, cemevi talebinde bulunmuştu. Vali Aksoy ve Başkan Kaplan’ın onay vermesi ile Aydın Valiliği ve Koçarlı Belediyesi iş birliğinde, Cemevi Projesi için bir arsa kamulaştırdı. Kamulaştırma işlemi için Başkan Kaplan, arsa sahibi ile birlikte makamında protokol imzaladı.

2019 yılından beri ilçeyi yöneten AKP’li Koçarlı Belediyesi ve Aydın Valiliği’nin cemevi projesinin, ekonomik ve siyasal krizin derinleştiği, erken seçimin konuşulduğu bir ortamda AKP-MHP blokunun yeni bir ‘Alevi açılımı’ yapma peşinde olduğu döneme denk gelmesi ise dikkat çekti.

PİR HABER AJANS’ININ  HABERİ

Mission News Theme by Compete Themes.