İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat: “Koltuklarına Yapışmışlar”

23 Haziran’da tekrar edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin üzerinden neredeyse bir ay geçmesine rağmen belediye şirketlerindeki yönetim tartışmaları devam ediyor. Konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınlayan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, AKP’li kimi isimlerin belediyedeki görevlerinden istifa etmelerine rağmen şirket yönetim kurullarından istifa etmemesini eleştirerek bunu “sandık iradesini tanımamak” olarak yorumladı.

31 Mart’tan Sonra Yeni Yönetim Belirlenmiş!

CHP’li Karabat: “Büyük gelirleri olmasına rağmen zarar eden şirketlerin başında İstanbul Otopark İşletmeleri Anonim Şirketi (İSPARK) geliyor. İptal edilen 31 Mart seçiminin ardından mevcut yönetim kurulu, etik dışı bir kararla 2020’ye kadar görev süresini uzatmış. Daha da vahimi yönetim kurulunun olağanın üç dört katı olduğu görülüyor.” dedi.

Açıklamasının devamında 22 Nisan 2019 tarihli Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayınlanan verilere değinen Karabat, “Yönetim Kurulu üye sayısı 19 kişi olarak görülüyor. Şirketler adeta çiftliğe dönmüş. Neden 19 kişilik bir yönetim belirlendiği belli değil.” diyen Karabat, Haddinden fazla kişinin yönetim kuruluna seçildiğini iddia ederek, bu kişilerin hangi zaruri gerekçelerle atandıklarının açıklanması gerektiğini ifade etti.

23 Haziran seçimlerinden sonra İBB ve iştiraklerinin yeni bir anlayışla şekillenmesi gerekirken, halkın iradesini hiçe sayan bir anlayışla karşı karşıyayız.” diyen Karabat;

“Mesela AKP’li birçok isim hala İBB şirketlerindeki görevlerini sürdürüyor. ‘İstifa ettik’ açıklamaları gerçeği yansıtmıyor.  İstifa ettiklerini açıkladıkları halde halen yönetim kurulu başkanlıklarını fiilen ve hukuksuzca işgal ediyorlar! Ayrıca genel kurulların toplanması da geciktirilerek, Sayın Ekrem İmamoğlu’nun çalışması engelleniyor. Sandıktan çıkan iradeyi tanımayıp koltuklarına yapışanlara uyarıda bulunuyoruz: halkın iradesini tanıyın, hukuksuzca işgal ettiğiniz koltukları terk edin!” dedi.

Mission News Theme by Compete Themes.