İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Emine Güzel: Alevi kadınlar olarak inancımızı çocuklarımıza anlatmalıyız-VİDEO

İngiltere Alevi Kültür Merkezi Cemevi inanç kurulu üyesi Emine Güzel, Alevi kadınların inançlarını çocuklarına anlatmaları, çocuklarını bu yönde eğitmeleri gerektiğini söyledi.

Haberin Videosu

https://www.youtube.com/watch?v=rxtOjrt1fgA&feature=youtu.be

Aslen Dersim kökenli olan Emine Güzel, 26 yıldır İngiltere’de yaşıyor. 3 çocuk annesi olan Güzel, İngiltere Alevi Kültür Mekezi Cemevinde gönülü olarak hizmet ediyor. Güzel, aynı zamanda İngiltere AKM Cemevinin inanç kurulunda yer alıyor.

Güzel, ile Alevilikte kadının yerine dair konuştuk. “Alevilikte kadının yeri baş tacıdır” diyen Güzel, “Bizler Ana Fatma’dan, Kadıncık Ana’dan ve daha ismini sayamadığım çok sayıda analardan el almış kadınlarız” diye ifade etti.

Aleviler olarak 72 millete aynı gözle baktıklarını söyleyen Güzel, içerisinde bulunduğumuz süreçte yobazlığın, bağnazlığın arttığını, Sünni İslamın ve Yezit politikasının dayatıldığını vurguladı.

“AVRUPA’DA ÜÇÜNCÜ GURBETİ YAŞIYORUZ”

Güzel, Avrupa’da yaşayan Alevilerin durumlarına ilişkin de “Biz aslında üçüncü gurbeti yaşıyoruz Avrupa’da. Tabi ki Avrupa’nın da güze tarafları vardır eşit yurttaşlık gibi, inancımızın parlamentoda temsiliyeti gibi. Okullarda Alevilik dersleri veriliyor ve hiç kimse ‘sen hangi dindensin, hangi millettensin’ diye sormaz. Bu da tam bizi anlatır. 72 millete aynı nazarla bakan bir inanca sahibiz. Bu da bizim çok büyük bir artımız” diye konuştu.

“İNANÇ ANLAMINDA ÇOCUKLARIMIZI EĞİTMELİYİZ”

Kadınların Alevi inancını ellerinden geldiği kadar çocuklarına öğretmeleri gerektiğini belirten Güzel,” sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bu inancı kendi çocuklarımıza nasıl anlatabiliriz, bu inancı kendi evimizde nasıl yaşayabiliriz, bunu düşünmemiz lazım. Eline, diline beline sahip olmak bu üç şey insanı özetler zaten. Biz bunu çocuklarımıza nasıl anlatabiliriz. Bunun çabasını kadın canlarımızdan ricamdır, elbette ki sosyal tarafımızı düşünebiliriz, dünyaya çok entelektüel bakabiliriz bu konuda bir sıkıntımız yoktur. Ama biz kendi ana hatlarımızı, inancımızı, kültürümüzü, varoluşumuzu çocuklarımıza anlatamazsak bizim çocuklarımızın yarına, bizlere, geçmişimize dair çok şey bileceğini düşünmüyorum. Bu anlamda inancı da kültürü de dili de yaşayarak anlattığın zaman o çocuklar kavrarlar. Alevilik inancı bir gelenekle bize geldi. Ben anamdan babamdan öğrendim bunu. Annemin babamın bana öğrettikleriyle Hızır ayında ne yapmam gerektiğini, newroz ceminde ne yapmam gerektiğini, 12 imamlarda ne yapmam gerektiğini anamdan babamdan öğrendim. Çünkü bu bir gelenektir. Bizim anneler olarak özellikle üzerimize düşen ciddi görevler var. Kendi çocuklarımızı bu anlamda eğitmeliyiz.”

Mahbip DİLEK/İNGİLTERE

Mission News Theme by Compete Themes.