İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

EVRENSEL DÜŞÜNCELERİN KAPISI ” DİDİM CEM EVİ ‘

EVRENSEL DÜŞÜNCELERİN KAPISI ” DİDİM CEM EVİ ‘

https://www.youtube.com/watch?v=Ce71ICdKap8

Didimde alevi inancının hizmetlerini yürüten Didim Cemevi Bu hizmetlerin yanı sıra Evrensel değerlere ve toplumsal dayanışma adınada çok değerli çalışmalarıyla bilinen önemli kurumlarımızdan biri olmaya devam  ediyor. Didim cem evine yaptığımız ziyarette Cemevinin çalışmalarını yönetim kurulu başkanı sayın Hüseyin İlhan’ın anlatımı ile paylaşıyoruz.

Hüseyin ilhan 33 yıl önce erzincan’dan Didime çalışmak amacı ile gelmiş ve gayretli ve başarılı çalışmalarının karşılığında kendi işininde sahibi olmuş çevresindede çalışmaları ve kişiliği ile sevilen ve sayılan değerli bir can. beş yıl öncede ticari faaliyetlerine fiilen ara verip tüm çalışmalarını Didim Cemevinde Alevi kültürüne ve toplumsal dayanışmaya adamış

ANMA ETKİNLİKLERİ

Didim Cemevi bölgesindeki alevi toplumunun inanç hizmetlrini yerine getirirken birde ülkemizde yaşanan katliamlarda kaybettiğimiz canlarımız için anma etkinlikleri düzenleyip kaybettiğimiz canlarımızı anıyor ve yüz karası katliamları topluma unutturmamaya çalışıyor. bu etkinlikler içinde başkan Hüseyin İlhan düşüncelşerini şöyle özetliyor ; yaşadığımız bu acı olayları ve kaybettiğimiz bu değerli canlarımızı unutmak yada topluma unutturmak Atalarımıza ve onların mücadelelerine ihanet olur. Bu etkinliklerin yanı sıra inanç kültürümüzün bu günlere kadar gelmesinde değerli katkıları olan ozanlarımızı ve kaybettiğimiz değerli satçılarımızdan Hasret Gültekin, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Ahmet Arif, Nazım Hikmet ve Kıvırcık Ali adına anma etkinlikleri düzenliyor. Didim Cemevi yönetimi Evrensel değerler ve değerler adına genç yaşta kaybettiğimiz karadeniz yöresinin sanatçılarından Kazım Koyuncu adına yaptığı anma etkinliği ile bölgede yaşayan karadeniz derneklerinin ve insanlarının büyük takdirine mazhar olmuş. evrensel düşüncesiylede toplumun her kesimine dostluk ve dayanışma mesajı vermiş.

GENÇLİK VE EĞİTİME DESTEK

Didim Cemevi yönetimi gençliğe ve eğitimede büyük önem verdiğinden Cemevi içinde gençliğe bir çok branşta kurs imkanı sağlarken başarılı gençlerede burs imkanı sağlayarak eğitime ve gençliğe destek veriyor. yönetim kurulu bu çalışmaları ile başarılı bir gençlik yetiştirirken gelecektede duyarlı bir nesil yetişmesini sağlıyor. bu çalışmalarınıda zaman zaman konserler düzenleyerek ve düzenlenen etinliklerin kazançları ile sağlıyor. Didim cemevi bu yılda 50 gence bölgede yada diğer illerde burs imkanı sağlıyor.

PANDEMİ SÜRECİ VE TOPLUMSAL DAYANIŞMA ÖRNEĞİ

Didim Cemevi yönetim kurulu başkanı Hüseyin İlhan pandemi sürecinide kısaca özetledi. Cemevi yönetimi olarak toplumsal dayanışma ruhu içinde olduğumuz için bu sürectede çok zorlanmadık. zaten bölge içinde tüm toplumla dayanışma içindeyiz, sıkıntı içinde yaşayan insanlarımıza daima destek vermeye çalışıyoruz. bize ulaşan yardım taleplerini toplumun diğer kesimi ilede paylaşıp bu sorunları büyütmeden içimizde halletmeye çalışıyorduk. pandemi sürecinde halkımıza 5000 adet maske dağıttık. kaymakamlığada kamuda çalışan Polis, zabıta ve sağlık çalışlanlarına verilmek üzere 2000 adet maske verdik. ilk defa askıda fatura adıyla bir çok ailenin elektrik ve su faturalarının ödenmesini sağladık. bölgemizdeki kurum ve kuruluşlar, siyasi parti temsilcileri i,le uyumlu şekilde çalışarak 1850 adet koliyi dağıttık. hala gıda yardımlarımız devam ediyor. bu çalışmaların tamamınıda bölgemizde yaşayan duyarlı insanlarımızla birlikte yaptık. Buralara kadar gelip bizlerin sesini duyurduğunuz için Anadolunun Sesi Tokat Ve Avrupa gazetesine çok teşekkür ederiz.

https://www.youtube.com/watch?v=7K0c3C4gV4A

https://www.youtube.com/watch?v=DF0byYd8Bg4

https://www.youtube.com/watch?v=_YHXG_l5hK8&t=23s
 

 

Mission News Theme by Compete Themes.