İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“HDP’siz bir iktidar mümkün değil. Yani, her iki ittifak da HDP olmadan bir hükûmet kuramıyor; yani yüzde 51’i alamıyor. dedi. 

 

 HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, HDP’nin yürüyüşünün önemine ve nedenlerine değindi. Kenanoğlu, “HDP’siz bir iktidar mümkün değil. Yani, her iki ittifak da HDP olmadan bir iktidar, bir hükûmet kuramıyor; yani yüzde 51’i alamıyor. Bu nedenle hem AKP hem de derin devlet HDP’nin bu pozisyonundan son derece rahatsızlar” dedi. 

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu,TBMM Genel Kurulunda parti grubu adına yaptığı konuşmada, HDP’nin demokrasi yürüyüşünü ve HDP’ye neden bu kadar saldırıldığına yönelik Meclis kürsüsünden açıklamalarda bulundu.

Kenanoğlu, konuşmasının başında Türkiye’nin bir deprem bölgesi olduğunu belirterek, mağduriyetler olmaması için kalıcı çözümler getirmek gerektiğini söyledi.

Kredi desteği meselesine de değinen Kenanoğlu, “Bizim en çok itiraz ettiğimiz konulardan bir tanesi de bu borçlandırma üzerine kurulu bir sistem. Aslında bu bir yardım ya da kolaylık değil çünkü borçlandırma, bir taraftan da modern kölelik dediğimiz insanları kendine mahkûm eden, o insanları artık iktidarın politikalarına ya da iktidarda kim varsa onların politikalarına mecbur eden bir yaklaşıma götürüyor. Herkes, kredi kartı borcu ya da kredi borcu nedeniyle bu sorunları sıklıkla yaşıyor. İki gündür soruluyor: “Para nerede?” diye. Şimdi, bir deprem vergisi vardı ve burada bir hayli de para toplanmıştı. Şimdi biz de buradan soruyoruz yani: “Para nerede?” Bu paraların da nerede olduğu bir türlü açıklanmıyor, söylenmiyor, ifade edilmiyor, hesap verilmiyor; verilmeyeceği de, yani “O kadar rahatlıkla da hesap vermeyeceğiz” de denilebiliyor” diye konuştu.

HDP’nin demokrasi yürüyüşünü keyfi davranışlar üzerine itirazlarını yükselterek yaptığını belirten Kenanoğlu, şöyle devam etti:

“Bu yürüyüş darbeye karşı bir demokrasi yürüyüşü olduğu gibi bir çok konuda itirazımızı topluma duyurma yürüyüşüdür. Bu yürüyüş aynı zamanda bugün genç işsizliğin yüzde 25’lere dayandığı bir Türkiye gerçekliğine itiraz yürüyüşüdür. TÜİK’in Türkiye’deki işsizlik oranı Ocak 2020 itibarıyla yüzde 13,7’dir; işsiz sayısı 4 milyon 394 bin kişidir ve bu oran içerisindeki genç işsizlik oranı yüzde 25’tir. Ocak ayı verilerine göre, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfustaki işsizlik oranı bir önceki yıla göre 0,5 puan artışla yüzde 25 oranına yükselmiştir; her 4 gençten 1’i işsizdir, üniversite mezunları İŞKUR kapılarında iş beklemektedir.

“GENÇ İŞSİZLERİN DE SESİ OLMAK İÇİN YÜRÜYORUZ”

TÜİK verilerine göre işsizliğin en yüksek olduğu iller, toplamı yüzde 30,9’la Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt olarak belirlenmiştir ve işsizlik oranı Edirne’den Hakkâri’ye doğru artarak devam etmektedir. İşte, biz de Edirne’den Hakkâri’ye bu itirazlarımızı yükseltmek ve genç işsizlerin de sesi olmak için yürüyoruz.

“HDP’SİZ BİR İKTİDAR MÜMKÜN DEĞİL”

Bu yürüyüşler sürerken çok yoğun itirazlarla da karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz. Tabii, biz bunun sebebini biliyoruz. Son yapılan anketler şunu gösteriyor: HDP’siz bir iktidar mümkün değil. Yani, her iki ittifak da HDP olmadan bir iktidar, bir hükûmet kuramıyor; yani yüzde 51’i alamıyor. Bu nedenle hem AKP hem de derin devlet HDP’nin bu pozisyonundan son derece rahatsızlar.

“HDP HALKTIR, HALKIN TEMSİLCİLERİ DE BURADADIR”

Yani, HDP’nin Türkiye’de belirleyici bir siyasete sahip olmasından, sonucu etkiliyor olmasından, Türkiye’de iktidar belirliyor olmasından, son derece rahatsızlar. Bu rahatsızlıklardan kaynaklı olarak da her gün HDP’ye yönelik saldırılar artmaktadır. Her gün her kanalda HDP’siz, HDP tartışılmakta. Ancak şunu unutmasınlar ki, HDP dimdik ayakta ve HDP her koşulda varlığını sürdürecektir, HDP halktır, halkın temsilcisi de, temsilcileri de buradadır.” dedi.

Mission News Theme by Compete Themes.