İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İran’da 176 kişinin bulunduğu yolcu uçağı düştü, kurtulan olmadı

Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan kalkışından kısa süre sonra düştü. İran devlet televizyonu kurtulan olmadığını duyurdu.

İran’dan Kiev’e gitmek üzere hareket eden Ukrayna Hava Yollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan kalkışından kısa süre sonra düştü. İran Acil Durum Departmanı Başkanı, uçak çok şiddetli bir şekilde yandığı için kurtarma çalışmaları yapamadıklarını akrarırken, İran devlet televizyonu bütün yolcu ve mürettebatın hayatını kaybettiğini duyurdu.

İçerisinde mürettebatla birlikte 176 kişinin bulunduğu yolcu uçağı, Tahran’ın 40 kilometre güneyindeki İmam Humeyni Havalimanından, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere kalkış yaptı. Kalkıştan kısa süre alev alan ve irtifa kaybeden yolcu uçağı, Tahran’a yakın Parand bölgesinde düştü.

Acil Yardım Kurumu Sözcüsü Mucteba Halidi, uçağının yerel saatle 06.18’de teknik arıza nedeniyle düştüğünü bildirdi. Uçakta 167 yolcu ve 9 mürettebat olduğunu aktaran Halidi, 22 ambulans ve 2 otobüs ambulans ile kurtarma ekiplerinin olay mahalline nakledildiğini kaydetti.

İran Acil Yardım Kurumu Başkanı Pir Hüseyin Kulivend de İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, PS-752 sefer sayılı uçaktan sağ kurtulan kimsenin olmadığını söyledi. Kulivend, uçak çok şiddetli bir şekilde yandığı için kurtarma çalışmaları yapamadıklarını da belirtti.

“UÇAK FÜZEYLE DÜŞÜRÜLDÜ” İDDİASINA YALANLAMA

İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanlığı Bilgi ve İletişim Merkezi Başkanı Kasım Biniyaz, yolcu uçağının “füzeyle vurulduğu” iddiasını yalanladı.

Biniyaz, İran resmi haber ajansı IRNA’da yer alan açıklamasında, Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağının motorda çıkan yangın nedeniyle düştüğünü söyledi.

Uçağın füze saldırısı sonucu düştüğü yönündeki iddiaları yalanlayan Biniyaz, “Uçak, füzeyle vurulmuş olsaydı havada patlardı ancak kaza motorun ateş alması ve pilotun kontrolü sağlamada başarısız olması nedeniyle yaşandı” ifadelerini kullandı.

İran Acil Yardım Kurumu Başkanı Pir Hüseyin Kulivend, uçaktakilerden 147 kişinin İran vatandaşı, diğerlerinin ise başka ülke vatandaşı olduğunu söyledi.

Tahran Kriz Yönetimi Müdürü Mansur Derecati de uçağın kara kutusunun bulunduğunu ve güvenlik güçlerine teslim edildiğini belirtti.

ZELENSKİY: HERKESİ SPEKÜLASYONDAN KAÇINMAYA DAVET EDİYORUM

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, yolcu uçağının düşmesiyle ilgili spekülasyondan kaçınma çağrısında bulundu.

Sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunan Zelenskiy, olayla ilgili bütün gelişmelerin takip edildiğini belirterek “Resmi açıklamalar yapılana dek, herkesi, olayla ilgili spekülasyon yapmaktan ve doğrulanmamış bilgileri sunmaktan kaçınmaya davet ediyorum” dedi.

Ukrayna Uluslararası Hava Yollarının basın servisinden yapılan açıklamada da Tahran’a uçak seferlerinin süresiz durdurdurulduğu bildirildi.

29 Ekim 2018 ve 10 Mart 2019’da 737 MAX 8 tipi iki uçağı teknik arızalar sebebiyle çakılan Boeing, olaydan haberdar olduklarını ve gelişmeleri takip ettiklerini açıkladı.

Mission News Theme by Compete Themes.