İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul’da binlerce yurttaş ‘insanca yaşamak istiyoruz’ diyerek Bakırköy’de buluştu

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla binlerce kişi, “İnsanca yaşamak istiyoruz” diyerek bugün Bakırköy’de bir araya geldi. 

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri bugün Bakırköy’de “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganıyla Pazar Alanı’nı doldurdu. Saat 13.00’da başlan mitingde, binlerce yurttaş vergi adaletsizliğine, zamlara ve ekonomik krize karşı taleplerini haykırdı.

“Geçinemiyoruz, insanca yaşamak istiyoruz” çağrısıyla düzenlenen miting DİSK, KESK, TTB gibi emek örgütleri ve siyasi partilerin de katılımıyla gerçekleşti.

“BU MİTİNG BİR BAŞLANGIÇ”

Mitingde tertip komitesi adına bir konuşma gerçekleştiren DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı, şunları söyledi:

“Gözaltılara, tutuklamalara rağmen gelecek güzel günlere olan inancımız, sevdamız, öfkemiz ve coşkumuz var. Omuz omuza, yürekle yine bir aradayız.

Emek, barış ve demokrasi güçleri adına sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyoruz.

Dünyanın dört bir yanında, Ortadoğu’dan Afrika’ya, Avrupa’dan Latin Amerika’ya; işçilerin, kadınların, gençlerin, yoksulların, ötekileştirilenlerin isyan çığlıkları yükseliyor. Çünkü yaşamı her gün, yeniden üreten, emeğine, emekçi insanlığın emeğine saldıran, geleceğini ipotek altına alan kapitalist haydutların 40 yıllık vahşi politikası dibe vuruyor. Şimdi meydanlar konuşuyor. Söz sırası bize de gelecek.

17 yıldır Cumhuriyet tarihinin en büyük krizini yaşayan ve yaşatan, seçme hakkına bile tahammül edemeyen, memleketi kayyum cumhuriyetine çeviren, bizleri iş cinayetiyle, çocuk istismarlarıyla koyun koyuna çalışmaya ve yaşamaya mahkûm eden AKP iktidarının gemisi batıyor. Bu gemiyi kurtarmaları mümkün değil. ‘Bu gemi batarsa hep birlikte batarız’ diyorlar. Biz emekçiler olarak bu gemide yokuz. Bizden artık AKP-MHP blokuna oy yok. Biz bu sömürü düzenine mahkûm değiliz. Kader diye yutturmaya çalıştıkları bu düzene dur diyebiliriz. Bu gücümüz var. Bu miting bir başlangıç.

Umutsuzluk yaymaya çalışıyorlar. Umutsuzluk yasak. Yılgın türküler söylemek de yasak. Biz, emek barış ve demokrasi güçleri olarak bundan sonra AKP düzeninin önümüze koymaya çalıştığı bu yöntem ve baskılara karşı mücadelemizi yükselterek devam ettireceğiz.”

“EMEKÇİNİN GÜNDEMİ HAYAT PAHALILIĞI”

Mitingde konuşma yapan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Osman Öztürk, “İnsanlarımız geçim zorluğu nedeniyle evine ekmek götüremiyor. İktidardakiler bakın burası çok önemli diyerek büyüme rakamlarına inanmamızı bekliyorlar. Darbe girişimi, savaş var diyorlar, savaş ve barış sözcüklerini dahi yasaklıyorlar. Seçme iradesini yok sayıyor, sandıklarda kaybettikleri seçimleri YSK darbesiyle kazanmaya çalışıyorlar. Biz bugün buradan görevden alınan, tutuklanan bütün belediye başkanlarımız adına selam gönderiyoruz. Bütün bu yaşadıklarımızın sorumlusu 17 yıldır iktidarda olan AKP rejimidir. Emekçilerin gündemi art arda gelen zamlar, işsizlik, yoksulluk, enflasyon, hayat pahalılığı. Peki biz çaresiz miyiz? Hayır. Bizim gücümüz haklılığımızdadır. İşsizliğe, yoksulluğa, tek adam rejimine karşı mücadelemizi yürütüyoruz. Mücadelemizi, iş yerlerinden sokaklara kadar devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Eğitim Sen 7 No’lu Şube Başkanı Özlem Tolu ise şu ifadeleri kullandı: “İş cinayetleri son hız devam ediyor; kadın cinayetleri, doğa katliamları, eğitimde gericileşme, laiklik karşıtlığı tam gaz devam ediyor. Öncelikli taleplerimiz işten çıkarmalar yasaklansın, asgari ücret açlık değil insan onuruna yakışır belirlensin, işsizlik fonu işçilere verilsin. Dünyanın dört bir yanında halk isyan ediyor. Türkiye’de KHK ile işten atılan kamu işçileri, işsizliğe mahkum edilen gazeteciler, madenciler, EYT’liler isyan ediyor. İsyanları, isyanımızdır. Onlar kaybedecekler çünkü ölüm vurdu damgasını alanlarına. Bir daha dönmemek üzere gidecekler.”

TALEPLER

Yapılan mitingde ise emek örgütlerinin, siyasi partilerin ve yurttaşların talepleri şunlar:

– Vergi adaletsizliğine son verilsin
– Elektrik, su ve doğalgazdan alınan vergi kaldırılsın
– Emekçiden alınan gelir vergisi yüzde 15 ile sınırlandırılsın
– Temel tüketim mallarına yapılan zamlar geri alınsın
– İşsizlik Fonu işçilere verilsin
– KHK ve OHAL uygulamaları kaldırılsın
– Kayyumlar çekilsin

Mission News Theme by Compete Themes.