İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İtalya Komünist Partisi: Koronavirüs AB’yi ve kapitalizmi öldürdü, tek çözüm sosyalizm!

İtalya Komünist Partisi: Koronavirüs AB’yi ve kapitalizmi öldürdü, tek çözüm sosyalizm!

Koronavirüs salgınının hızla yayıldığı ve ciddi can kaybına neden olduğu İtalya’da Komünist Parti (Partito Communista-PC) Genel Sekreteri Marco Rizzo çeşitli açıklamalarda bulundu.

Rizzo, affaritalian.it adlı internet sitesine verdiği mülakatta, “İtalya’nın bugünlerde tecrübe ettiği çarpıcı sağlık durumu, Berlin Duvarı ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasından beri son otuz yılda ülkenin tüm refah ve kamu sağlık sisteminin nasıl yok edildiğini açıkça göstermektedir.” dedi.

Genel sekreter bu zor zamanlarda İtalyan halkı için Avrupa Birliği’nin kelime anlamı ile yok olduğunu ifade ederken, İtalya ile dayanışanların Küba, Venezuela, Vietnam ve Çin gibi meseleye farklı yaklaşan ülkelerin olduğunu da ekledi.

Verdiği mülakatta, “Öğrenmemiz gereken ders, özel kâra değil kolektiviteye dayanan bir ekonominin var olmasına öncelik vermemizdir. Kapitalizm size fuzuli şeyler verirken sosyalizm ihtiyaç duyulan şeyleri verir” şeklinde konuşan Rizzo, “Kapitalizmle bir Erasmus programına katılabilirsiniz, fakat kreşe ve doğum evlerine sahip değilsinizdir. Kapitalizmle Londra’ya Ryanair aracılığıyla 10 euro’ya seyahat edebilirsiniz, fakat İtalya’ya döndüğünüzde eviniz ve işiniz yoktur. Sosyalizm siz neye gereksinim duyuyorsanız onu verir: ev, iş, sağlık, eğitim ve ulaşım. Bir ülkeyi büyük yapan şey budur. Kapitalizm ise değersiz olandan başka hiçbir şey vermez.” diye ekledi.

Son olarak Genel Sekreter, “Bir savaştayız ve bunun üstesinden yalnızca sosyalist olan başka bir toplum modeliyle gelebiliriz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: Birgün

Mission News Theme by Compete Themes.