İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Manevi değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılması kültürümüze değer katar’-VİDEO

Bayırlı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Balemir Çokyaşa, kültürün bir toplumun manevi değerlerinin toplamı olduğunu vurgulayarak, kültürel değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine vurgu yaptı.

Haberin Videosu

https://www.youtube.com/watch?v=CHLhbE74Qhs&feature=youtu.be

Tokat’ın Artova ilçesine bağlı Bayırlı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, geçtiğimiz gün kahvaltı etkinliği düzenledi. Etkinliğe CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Muharrem Aydın ve birçok yurttaş katıldı.

“KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZ GELECEK KUŞAKLARA AKTARILMALI”

Etkinlikte konuşan dernek başkanı Balemir Çokyaşa, bu etkinliklerin amacının dostlukları pekiştirmek, insanların birbirleriyle kaynaşmasını sağlamak, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak olduğunu söyledi. Bayırlı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği olarak üstlendikleri misyonun kültürü korumak olduğunu belirten Çokyaşa, “Kültür bir toplumun manevi değerlerinin toplamıdır. Bizim kültürümüzde dostluk, yardımseverlik, dayanışma, yardımlaşma, kaynaşma, kareşlik, edep ve ahlak vardır. Kültürümüzün, manevi değerlerimizin zaman içerisinde yozlaşmaması ve manevi değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılması kültürümüze değer katacaktır. Bu bağlamda sivil toplum kuruluşlarının, yerel yönetimlerin iş birliği içerisinde hareket etmesi zaruridir” dedi.

Eğitimin önemine vurgu yapan Çokyaşa, eğitime öncelik verilmesi gerektiğini kaydetti.

Kadına yönelik şiddet olaylarına değinen Çokyaşa, toplumun bilinçlenmesi için mücadele edilmesi erektiğine işaret etti.

“BARIŞTAN YANA OLAN İNANCIMIZI YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Arkasından söz alan CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Muharrem Aydın, “Devletimizin bizim kültürümüze, geleneklerimize ve göreneklerimize yeterli katkıyı sağlamamasından dolayı bizler çeşitli sivil toplum kurumları olarak kendi aramızda örfümüzü, adetimizi, kültürümüzü yaşatmak adına bu gibi organizasyonlarda bir araya gelmeye çalışıyoruz” dedi.

Kısıtlı imkanlara karşı yaklaşık kültürleri gereği bin yıldır ayakta durduklarını, barıştan yana olan inançlarını yaşatmak için çabaladıklarını ifade eden Aydın, “Her ne kadar direniş kültüründen gelsek de barıştan yana olan tavrımızı her zaman göstereiblen bir toplumuz. Bu değerlerimize bundan sonraki süreçte de sahip çıkmalıyız. Toplumsal olarak değerlerimize ne kadar saldırı, hakaret olursa olsun bunların hiçbiri bizde karşılık bulmayacaktır. Mücadelemizle, inancımızla, kültüre, sanata, bilime verdiğimiz önemle bunların karşısında dimdik durabilmekteyiz” diye konuştu.

KONGREYE KATILIM ÇAĞRISI

Bu yıl içerisinde iki tane seçim geçirdiklerini hatırlatan Aydın, Bayırlı köyü halkının çok desteklerini gördüklerini dile getirdi. 22 Aralık’ta Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde yapacakları kongreye katılım sağlamanın demokrasi ve özgürlükler adına önemli olacağını ifade eden Aydın, “Birlik, beraberlik adına orada olmanızı rica ediyorum. Barıştan yana olmasını rica ediyorum. Direniş kültürümüzü elden bırakmamalıyız. Haksızlığın, yalanların, zulmün karşısında boyun eğmeden bir arada olmamızı arzu ediyorum” diye belirtti.

Mahbip DİLEK/İSTANBUL

Mission News Theme by Compete Themes.