İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Suç ve Keza’ Londra’da seyirciyle buluştu

Londra’da Alxas Kom ve Tohum Kültür Merkezi işbirliğiyle “Suç ve Keza” oyununun gösterimi yapıldı.

TİP Milletvekili Barış Atay’ın oynadığı “Sadece Diktatör” adlı tek kişilik oyunun yazarı Onur Orhan’ın oyunlaştırdığı “Suç ve Keza” Avrupa turnesinde. Geçtiğimiz gün Alxas Kom ve Tohum Kültür Merkezi iş birliğiyle Londra turnesini gerçekleştirdi.

Onur Orhan tarafından kaleme alınan “Suç ve Keza” oyununda TİP Milletvekili ve oyuncu Barış Atay ve Güneş Tiyatrosu’nun usta oyuncusu Cüneyt Sezer rol alıyor.

“Suç ve Keza” oyununun konusu kısaca şöyle:

“Alyona İvanovna ve kardeşi Lizaveta İvanovna’nın Raskolnikov tarafından öldürülmesinin üzerinden tam 153 yıl geçmiştir. Raskolnikov, işlediği cinayetin üzerinden bunca yıl geçmesine rağmen hâlâ hayatta ve hemen hemen cinayeti işlediği yaşlardadır.

Bir gün Raskolnikov çalışma odasında, masa başında birtakım kâğıtları ve planları gözden geçirmektedir. Tam karşında dikilip duran adamsa giyim kuşamıyla tarihin derinliklerinden çıkagelmiş gibidir. İlk bakışta sorgu yargıcı Porfiri olabileceğini düşünebileceğimiz bu kişi, eski bir dosyayı yeniden açmak, Raskolnikov’la yarım kalmış bir işi görmek istemektedir.

Oyunda ne Raskolnikov sadece Raskolnikovdur ne de Porfiri sadece Porfiri. Her ikisi de büyük bir suç anlatısının kahramanlarına dönüşürlerken, metin Suç ve Ceza’dan, Yeraltından Notlar’a, Ecinniler’e, Karamazov Kardeşler’e ve Dostoyevski’nin makalelerine uzanır ve asla onlarla da sınırlı kalmaz. Raskolnikov ve Porfiri arasındaki bu hesaplaşma bir cinayetin gölgesinde başlamış ancak sadece cinayetten önceki değil, ondan sonraki savaşların, kıyımların, yoksulluğun ve acıların izinde gittikçe büyüyen bir felsefi soruşturma dosyasına dönüşmüştür.

Raskolnikov, suça dair tüm bocalamalarını geride bırakmış bir görüntü çizerken, başka bir Napolyonluk düşü peşindedir, eskisinden kararlı ve güçlüdür. Porfiri ise adalet düşüncesini hukukun sınırlarında aramayı bırakmış, bir başka arayışın peşine düşmüştür. Raskolnikov ve Porfiri suçta veya cezada ya da başka bir şeyde buluşacaklar mıdır yoksa ebediyen birbiriyle savaşan iki hasım olarak mı kalacaklardır?”

Mission News Theme by Compete Themes.