İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ALİ KENANOĞLU MECLİS KÜRSÜSÜNDE PANDEMİ SÜRECİYLE BİRLİKTE ARTAN FATURALARA DAİR KONUŞTU

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Meclis genel kurulunda pandemi süreciyle birlikte artan fatura bedellerine dair konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Meclis genel kurulunda pandemi süreciyle birlikte artan fatura bedellerine dair konuştu.

“SAYACI OKUMADAN NEYİNİ KIYAS OLARAK TEKRAR YAZIYORSUN?”

Kenanoğlu, gelinen aşamada faturaların insan hayatının ve bir ailenin geçiminin en önemli giderlerinden birisi hâline geldiğine dikkat çekerek, şunları dile getirdi:

“Pandemi süreci içerisinde kıyas fatura yapıldı. Dediler ki; sağlık gereğince personel gitmesin, bunları okumasın, öncekine göre kıyas yapalım. Kıyas öyle bir şey olmuş ki sayaç okuma bedelini de kıyas olarak fatura etmeye başladılar. Sayacı okumadan neyini kıyas olarak tekrar yazıyorsun? Fatura bedeline onu da koydu. Bu yetmiyormuş gibi ayrıca açma-kapama bedelini de kıyas olarak kesmeye başladı. Yani kimi yerlerde ödeme tarihinin son gününde gelip fatura kesti ya da faturayı kestiği gün son ödeme tarihini koydu, ondan sonra da açıp-kapama yapmadığı hâlde -yani bir elektrik kesintisi, su kesintisi, doğal gaz kesintisi gibi- özellikle elektrik firmaları birçok yerde kesmiş gibi kıyas fatura yaparak açma-kapama bedelini faturaya yansıttı.”

“TÜRKİYE ARTIK HİÇBİR KONUDA NORMAL DEĞİL”

Yaşananlara karşı yurttaşların tepki göstermekten çekindiğini belirten Kenanoğlu, neden diye sorarak, “Türkiye artık hiçbir konuda normal değil, demokratik haklar konusunda da normal değil. İşte, biz tam da bu anlamda Türkiye’de bütün halkların, bütün insanların, bütün emekçilerin haklarını arayabileceği anlamda Türkiye’nin normalleşmesini de istiyoruz” dedi.

Mission News Theme by Compete Themes.