İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erkan Baş duyurdu: TİP seçimlere girme yeterliliğini sağladı

Erkan Baş duyurdu: TİP seçimlere girme yeterliliğini sağladı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis’te haftalık basın toplantısı düzenledi. Erkan Baş konuşmasına Türkiye emekçilerini selamlayarak başlarken “Size şu anda TBMM’den sesleniyorum ama bilin ki kalbimiz, aklımız ve vicdanımız İstanbul Çağlayan’da Saray Rejmi’ne direnmek adına buluşan binlerce avukatla birliktedir. Onları en içten duygularla selamlıyorum” dedi.

“Tarihin bu anı önemli bir an. Bir dönemeçteyiz. Tercihimizi yapacağımız, seçimimizi yapacağımız günlerdeyiz” diyen Baş, AKP’nin işçilerin kıdem tazminatına göz dikmesine ilişkin konuştu. TİP Genel Başkanı konuşmasında “Tercih demiştim. Evet tercih anındayız. Tek bir adam ve çevresindeki zenginlerin kişisel ikbali için yaptığı son hamlelerin içindeyiz” ifadelerine kullandı.

Erkan Baş konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Saray Rejimi’nin yaptığı halkı sırtından hançerleme çabasıdır. Çorlu’da adına ‘tren kazası’ dedikleri cinayete karşı… Rant uğruna girişilen çevre talanına karşı… Kadın cinayetlerine karşı… LGBTİ bireylere uygulanan ayrımcılığa karşı… Halkımıza dönük saldırılara karşı kurumsal bir savunma rolü üstlenen avukatlar ve onların örgütleri yani barolar tasfiye edilmek isteniyor.

Biz bu rejimin emek düşmanı, özgürlük düşmanı, kadın düşmanı, genç düşmanı olduğunu zaten biliyoruz, yıllardır söylüyoruz. Halk düşmanı politikalarını teşhir ediyoruz.

Ancak tarihin bu anında, bu rejim alçakça bir son saldırıya girişmiştir. Bu saldırı, kendi düşmanca politikalarına direnebilecek hangi kurumsal güç varsa, meslek örgütleri ve baroların ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

‘BUNUN ADI İHANET PLANIDIR’

Her birimiz tek tek yalnızlaştırılmak, halka düşmanca politikalar, şiddet, cinayetler, ayrımcılık, yobazlık karşısında tek başımıza bırakılmak isteniyoruz. Baroları bölüp, parçalama politikası aslında halkı bölüp parçalama, savunmasız bırakma anlamına gelir. Bu saldırının bir başka boyutu kıdem tazminatıyla ilgilidir.

Yıllardır emeğimizle alın terimizle, dişimizle tırnağımızla biriktirdiğimiz hakkımız olan kıdem tazminatımız elimizden alınmak isteniyor. Emekçiye söyleniyor: ‘Senin alın terinin hakkını, kıdem tazminatını ben sıcak para için kullanacağım. Sana tazminatının üçte birini zaten hiç vermeyeceğim. Geri kalanını da canım nasıl isterse, azar azar vermeye başlayacağım. Ama büyük kısmını vermeyeceğim, sen ölünce hepsi benim olacak’ Henüz taslak olarak önümüze koymaktan korktukları ama kendi ajansları Anadolu Ajansı’na sızdırdıkları plan işte özetle budur. Dahası da var: 25 yaş altında işsiz olan milyonlara, çalışın ama tazminatsız çalışın denmektedir. Emekliliği gasp edilen 50 yaş üstü yurttaşlarımıza çalışın ama tazminatsız çalışın denmektedir. Uzatmayalım, karmaşıklaştırmayalım, adını koyalım: Bunun adı ihanet planıdır.”

‘SARAY REJİMİ HALKIN BİRLİĞİNİ KIRMAK İSTİYOR’

Konuşmasında Türkiye halkının AKP’nin tüm saldırılarına rağmen direnmeye devam ettiğini  ve ne yapılırsa yapılsın teslim alınamadığını belirten Erkan Baş, “Saray Rejimi’ni yıkarak bu süreci geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

Baş konuşmasına şöyle devam etti:

“Değerli yurttaşlar, sevgili halkımız… Bir kez daha vurgulamak istiyorum. Saray’ın bu topyekün, var gücüyle giriştiği saldırı son olacak. Neden mi? Daha önce söylemiştim. Türkiye halkları dünyanın en acımasız, halk düşmanı iktidarına karşı kararlı bir direniş sergiliyor. Toplumun en az yarısı teslim alınamadı. Halkımız, Gezi Direnişi’nden bu yana gerek seçim platformunda gerek sokaklarda direndiğini tüm dünyaya kanıtlıyor.

Saray Rejimi’nin bugün denediği işte bu direnişi, bu isyanı, bu bir aradalığı kırmaktır. Bu alçakça girişim son olacaktır. Ya direnişimiz kırılacak, ya saldırıyı kıracağız. Ya bölünüp parçalanacak, elimizde ne var ne yoksa teslim edeceğiz ya da Saray Rejimi’ni yıkarak bu süreci geçireceğiz.

‘BU KAVGA TOPYEKÜN BİR ÖZGÜRLÜK KAVGASIDIR’

Bugün başta İstanbul Çağlayan olmak üzere pek çok yerde adaletin, hukukun asli unsurlarından savunmanın,  ‘faşizme karşı omuz omuza’  birleşik yürüyüşü bu nedenle önemlidir. Kıdem tazminatına karşı milyonlarca işçi ile, salgınla turizm gelir sağlığına tercih edilen gençler ile bu haykırışı meydanlarda, alanlarda daha fazla büyüteceğimizi ilan ediyoruz.  Bu kavga, topyekün bir özgürlük kavgasıdır.

Sokaklarda yükselen bu sesler ülkemizin kurtuluşa yaklaştığını gösteriyor.”

‘TİP GEREKLİ SEÇİM YETERLİLİĞİ BARAJINI AŞMIŞTIR’

Erkan Baş konuşmasına “Bu mücadele belki ilk bakışta birbirini görmeyen farklı zeminlerde emekçiler lehine gelişmektedir” ifadelerini kullanarak devam ederken, “Bu kapsamda önemli bir haberi yurttaşlarımızla paylaşmak istiyoruz” diyerek, TİP’in seçim yeterliliği aldığını duyurdu. Baş, TİP’in yeni kurulmasına rağmen il ve ilçe örgütlenmelerini tamamladığını ve seçime girebilmek için gerekli olan yasal örgütlenme barajını aştığını bildirdi.

“Bu zorlu süreci başarıyla tamamlamamızda katkısı olan tüm yoldaşlarımıza, dostlarımıza, halkımıza yürekten teşekkür ediyoruz” diyen TİP Genel Başkanı şunları kaydetti:

“Türkiye İşçi Partisi kuruluşundan kısa bir süre geçmesine rağmen 41 il ve ilçelerinde örgütlenmesini tamamlamış, 54 ilde örgütlenme çalışmalarını belli bir aşamaya getirmiş ve seçim yeterliliğini sağlamış bulunmaktadır. Başka bir ifadeyle söylersek, 30 Haziran 2020 günü itibariyle Türkiye İşçi Partisi seçime girmek için gerekli olan yasal örgütlenme barajını aşmış, Siyasi Partiler Kanunu’nda seçime girmek için tanımlanan zorunlu koşulların tümünü yerine getirmiş durumdadır.

Türkiye’nin dört bir yanında gençler, kadınlar başta olmak üzere alın teriyle yaşayanı yurttaşlarımız el ele verdi…

İşçinin emekçisinin partisini kurmak, Türkiye çapında örgütlemek için seferber oldu. Türkiye işçi sınıfına, Türkiye İşçi Partisi’ni armağan etti.”

‘TİP, İKTİDARI HEDEFLEYEN BİR PARTİ OLARAK BÜYÜYECEK’

TİP’in Saray Rejimi’nin her türlü engellemelerine rağmen, seçim yeterliliği sürecini tamamladığını belirten Baş, “İşçiler kendilerini temsil edecek bir partiyi seçim pusulasına koyma hakkı kazandılar.  Milyonlarca lira bütçelerine, yıllardır varlıklarını sürdürmelerine rağmen bunu başaramayan pek çok siyasi partinin olduğu bir ortamda sadece halkın ve haklılığının gücüne yaslanan Türkiye İşçi Partisi’nin bu eşiği aşması bu ülkemizin eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşlik mücadelesi veren tüm güçleri için önemli bir adımdır” dedi.

TİP’in bundan sonraki süreçte iktidarı hedefleyeceğini ifade eden Erkan Baş şunları söyledi:

“Değerli yurttaşlar… Şimdi seçim hepimizindir. Bu parti, Türkiye İşçi Partisi sizindir. Sizin eserinizdir, emekçilerin kendilerine bir armağanıdır. Ancak yetmez, yetmeyecek Türkiye İşçi Partisi, şimdi iktidarı hedefleyen bir parti olarak büyüyecek. Girmediğimiz il ilçe, köy, kasaba, mahalle kalmayacak. Ülkemizin tüm onurlu insanlarını el birliğiyle yarattığımız kendi öz partimizi güçlendirmek üzere görev almaya, sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Seçim artık sizindir, bizimdir hepimizindir.

‘BİR ARADA DURALIM SESİMİZİ YÜKSELTELİM’

Kendi halkına sırtından hançer saplamak isteyenlerin partisi mi, senin partin mi?

Gençlerin yüzlerine bakmak istemediği kokuşmuşların partisi mi, genç kardeşlerimizin dislike etmeyeceği bir parti mi?

Turizm patronlarının çıkarları uğruna öğrenci kardeşlerimizi intihara sürükleyenlerin partisi mi, öğrencilerin el ele verip kurdukları kendi partileri mi?

Her zor dönemeçte iktidara örtülü destek veren sözde muhalif partiler mi, bu düzene her yönüyle karşı duran bir parti mi?

Seçim senin, seçim benim, seçim hepimizin…

Saray’ın bu son saldırısını kendisi için bir son haline getirmek için birleşelim, bir arada duralım, kendimizi, kendi sesimizi yükseltelim.

Mission News Theme by Compete Themes.