İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hacı Bektaş Veli Vakfı başkanı Postnişini Veliyettin Ulusoy, İBB Başkanı İmamoğlu ile görüştü

AHA – İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ”23 Nisan  Çocuk Bayramı” dolayısıyla dağıtılan kitapçığın “Din ve Vicdan Özgürlüğü” bölümünde diğer din adamları ile birlikte Alevi Dede’sine yer verilmesi bazı çevreler ve  Doğu Perinçek ekibi tarafından tepkiyle karşılandı.

Doğu Perinçek, İBB‘nin ”23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ” dolayısıyla çocuklara gönderdiği kitapla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:  “Alevi vatandaşlarımız Müslümandır, Aleviliğin İslam dışı başka bir din olarak görülmesini kesinlikle kabul etmezler. Alevi de biziz, Sünni de biziz, hepimiz Türk milletiyiz. Bu bir Amerikan projesidir. Sonuç itibarıyla Türkiye’nin içine girdiği bu koşullarda, ABD’nin hesabına bazı sonuçlar üretme hayalleri var, planlar var, fesatlar ve fitneler var. Türkiye bugün ayrışmayacaktır, kenetlenecektir “ ifadesini kullandı.

Bu iddialarda bulunan Perinçek ile iktidar yanlıları ve yandaş basın kitapçıkta Alevi Dedesi‘nin yer almasınadan dolayı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na karşı kapsamı hergün biraz daha genişleyen bir linç kampanyası başlattılar. Alevi kurumları ve kurum temsilcileri,  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na karşı başlatılan bu linç kampanyasına sert tepki gösterdiler. Bu kapsamda, Hacı Bektaş Veli Vakfı Başkanı ve Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy, bugün İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Hacı Bektaş Veli Vakfı Başkanı Veliyettin Hürrem Ulusoy, linç kampanyasına ve yapılan telefon görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Kitap dağıtımıyla ilgili  “Gayet demokratik, Türkiye’de yaşayan insanların farklılıkları ile ilgili ne güzel bir şey hazırlanmış, emek verilmiş” diyen, Postnişini  Ulusoy yaptığı açıklamanın devamında, şunları ifade etti:

“Hiçbir zaman ne hoca ne diyanet bizi temsil etmedi”

” Bir bardak suda fırtınalar yaratıyorlar. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu çok iyi niyetli ve Alevilerin yanında olan, ne güzel ‘Demokrasi ve Cumhuriyet’ adıyla kitapçık hazırlamış.

Hoca mı temsil ediyor bizi? Hiçbir zaman ne hoca ne Diyanet bizi temsil etmedi. Bizi temsil eden dedelerimiz, örgütlerimiz bizi temsil eden onlar. Bir hocanın arkasında duracak değiliz. Bu bir gerçek” dedi.

“Eve sığıyoruz ama bu olaylar vicdanlara sığmaz”

” Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy, açıklamasını şunları kaydederek sürdürdü: ” Hele bugünlerde insanlar canıyla uğraşırken bu gündemin yaratılması iyi niyetli değil. Eve sığıyoruz ama bu olay vicdanlara sığmaz. Çok yanlış yapılıyor. Acı olan ise bir takım kendine Aleviyim diyenlerin bu kitapçığa karşı çıkması. Bunların da nereden desteklendiğini çok iyi biliyoruz.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Mission News Theme by Compete Themes.